17.09.2018 - Trakya Sitesi

Bir Kırkpınar Geleneği; Pehlivan Hamamı

Bir Kırkpınar Geleneği; Pehlivan Hamamı

Kırkpınar geleneği bildiğiniz üzere oldukça eski ve geçmişten günümüze kalan en güzel gerenek göreneklerimizden bir tanesidir. Bugün ki yazımızda Kırkpınar geleneği için oldukça önem arz eden pehlivan hamamı hakkında bilgi vereceğiz. 

Kırkpınar yağlı güreşleri tarafından “İnsanlığın Somut Olmayan Kültür Mirası” listesinde yer almasının en önemli nedeni ise, yıllar boyunca devam ettirilen bu geleneğin onu kimlikli kılan ritüelleri  geleceğe aktarılması beklentisi oluşturmaktadır. Fakat günümüzde Kırkpınar güreşlerine ait olan ritüeller zamanın  aşındırması sonucunda eskisine göre daha dirençsiz kalmış ve unutulmasının eşiğine gelmiş durumdadır. Bu ritüellerden birisi ise Kırkpınar yağlı güreşlerinin hemen bitiminde yapılan “pehlivan hamamı” geleneğidir. 

Bir Kırkpınar Geleneği; Pehlivan Hamamı

Oldukça zor geçen Kırkpınar yağlı güreşlerinin hemen ardından Kırkpınar başpehlivanı Sarayiçi Er Meydanı’nda  kazanmış olduğu kemeri takar ve 2 kilometrelik yolu onunla beraber gelen kortejle sürdürür. Bu yol boyunca halka selam verir ve kendisine yapılan sevgi gösterilerine kayıtsız kalmaz karşılık verirdi. Yolun sonunda yani şehir merkezi diyebileceğimiz Eski Cami ile Selimiye Meydanı civarında, yağlarından temizlenmek ve iyice bir dinlenmek için Edirne’nin tarihi hamamlarından bir tanesine giderdi.

“Pehlivan hamamı” geleneği için özel olarak verilen herhangi bir hamam bulunmamaktaydı. Bu değişiklik göstermekteydi bazen Saray Hamamı, bazen Sokollu Hamamı, bazen de Mezitbey Hamamı oluyordu. Bu hamamların işleticileri herhangi maddi ve manevi bir çıkar gözetmeksizin başpehlivanı ağırlamanın gururunu yaşardı.  Hatta bazı durumlarda başpehlivanın çayırdaki rakipleri de hamama gelirdi ve rekabetin çayırda, dostluğun ise ebedi  olduğu vurgulanırdı.

Bir Kırkpınar Geleneği; Pehlivan Hamamı

Bir Kırkpınar Geleneği; Pehlivan Hamamı

Bu gelenek günümüzde neredeyse unutulmak tehlikesiyle adeta bam başadır. Bunun en büyük nedenlerinden birisi ise Kırkpınar güreşlerinin düzenlendiği alanlarda pehlivanlara özel duş yerlerinin sağlamış olduğu kolaylık ve pehlivanların konaklamasına yardımcı otellerin sunmuş olduğu konfor. Ayrıca bunun yanı sıra buna ulaşım imkanlarının artması da etki etmektedir. O yıl güreşi kazanan başpehlivani kendi memleketine bir an önce gitmek ve orada bir an önce karşılanmak istenmekte. Bu sebeple memleketine gitmek için hemen yola düşmekte. Arkadaşlar bizim bu geleneği korumamız  ve geleceğe taşınmamız gerekmekte. Bu geleneğin korunması için herkesin elinden geleni yapması gerekiyor. Umarız pehlivan hamamı isimli başlıklı yazımız sizleri için faydalı olmuştur.

Bir önceki yazımız olan Edirne Mis Sabunu başlıklı makalemizde Edirne meyve sabunları, Edirne mis sabunu ve Padişah sabunu hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
hack 2018 cpanel alma cavdar59 sunucu root işlemi portsuz backconnect olma litespeed c1 bypass method cavdar599 litespeed config okuma cavdar59 hacklink shell script