17.09.2018 - Trakya Sitesi

Edirne Ali Paşa Çarşısı

Edirne Ali Paşa Çarşısı

Edirne Ali Paşa Çarşısını Tanıyalım!

Edirne, Osmanlı döneminden kalan eserleriyle günümüze tarihi yerleri, hanları ve yapılarıyla en zengin illerimizden birisidir. Özellikle çarşı ve hanlarının fazla olmasından dolayı Edirneli vatandaşlar kendi isimleriyle değil de kapalı çarşı olarak nitelendirmektedirler. Dilerseniz bugün sizlere Ali Paşa Çarşısı hakkında genel bilgiler vererek tanıtımını yapmış olalım.

Ali Paşa Çarşısı ( Kapalı Çarşı )

Yine bir Mimar Sinan eseri diyebileceğimiz bir tarihi eser yapıdan bahsediyoruz. Ali Paşa Çarşısı, Kauni Sultan Süleyman zamanında sadrazamlık yapan Hersekli Semiz Ali Paşa’nın emriyle Mimar Sinan’a yaptırılmıştır. Tarihi Ali Paşa Çarşısı kaç yılında yapıldı diye merak edenlere ise cevabımız 1569 yılı demek olacaktır.

Camiye Gelir Elde Etmek İçin mi Yapıldı?

Bazı söylentiler beraberinde akıllarda soru işaretleri bırakacak türden olmaktadır. Buna göre söylentilerin başında Edirne’de bulunan Ali Paşa Çarşısı için Kırklareli civarında yapılacak olan bir cami için gelir elde etmek adına inşa edildiği söyleniyor. Yapılmasındaki amaç da altın, gümüş gibi değerli madenlerin işlenerek satışının gerçekleştirileceği ve bu işleri yapan ustaların satış ofislerinin tek çatı altında toplanması hedeflenmiştir.

Önceden 100 Bekçi İle Korunuyordu!

Tarihi Ali Paşa Çarşısı o dönemlerde değerli olan altın, gümüş gibi madenlerin işlenmesi ve satışının yapıldığı yer olarak kabul edildiği için her gece 100 bekçi ile korunmaktaydı. Buna göre ne kadar değerli malzemelerin yer aldığını tahmin edebiliyoruz.

Ali Paşa Çarşısının Önemi!

Her yıl Edirne’ye gelen turistlerin uğrak yerleri arasında olan kapalı çarşının çok önemli özellikleri bulunmaktadır. Mesela kemerlerinin kırmızı – beyaz taşlardan yapıldığını görmekteyiz. 130 adet dükkâna ev sahipliği yapan Ali Paşa Çarşısının 6 kapısı bulunmaktadır.

Bir Dönem Yangın Çıkmıştı!

Ali Paşa Çarşısı 1992 yılında inanılmaz bir yangın neticesinde adeta harap olmuştu. Geçmiş dönemlerden aldığımız kaynaklara göre, dönemin Cumhurbaşkanı olan Süleyman Demirel tarafından Kapalı çarşının yeniden onarım için talimat verdiği görülmektedir. Tam 5 yıl süren yeniden yapılandırma süreci 1997 yılında yeniden aktif hale getirilmiştir.
Geçmiş dönemlerde altın, gümüş gibi malzemelerin satıldığı, sırf bu işler için inşa edilen mimari özellikleri çok olan değerli yapı da kuyumculara rastlamak oldukça az. Farklı ticaretlerin yapıldığı Ali Paşa Çarşısı Edirneli’ler tarafından Kapalı Çarşı olarak bilinmektedir.

Bir önceki yazımız olan Edirne’de Gezilecek Yerler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
hack 2018 cpanel alma cavdar59 sunucu root işlemi portsuz backconnect olma litespeed c1 bypass method cavdar599 litespeed config okuma cavdar59 hacklink shell script