12.01.2019 - Trakya Sitesi

Edirne Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

Edirne Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

Edirne’mizi Tanıyalım!

Türkiye’nin Marmara bölgesinde bulunan Edirne, tarihi güzellikleriyle ünlü bir şehrimizdir. Birçok mimari zenginliklerle donatılmış camileri, çarşıları gibi ünlü yerleri bulunmaktadır. Gezilecek en güzel şehirlerarasında yerini alan Edirne’de Arkeoloji ve Etnografya müzesini biraz tanıyalım.

Edirne Arkeoloji ve Etnografya Müzesi Hakkında

Müze aslında iki kategoride hizmet vermektedir. Arkeoloji müzesi ve Etnograyfa müzesi şeklindedir. Sırasıyla tanıyalım.

Edirne Arkeoloji Müzesi

Müzenin içinde bulunan sergide Paleontoloji bilimine dair birçok tür bulunmaktadır. Peki, Paleontoloji nedir? Fosillerin veri olarak kullanıldığı örnek ya da bilmek, tanımak adına işlevini sürdüren bilim dalıdır. Arkeoloji müzesine girdiğinizde fillerin, gergedanların, atların ve birçok hayvanın kemiklerine, fosillerine hayranlıkla bakacaksınız demektir. Deniz hayvanlarının olması, bazı bitkilerin de fosillerinin karşınıza geleceği bir sergidir.
1971 – 1972 yıllarında Enez bölgesinde yapılan kazılarda birçok buluntuya rastlanmıştır. Ayrıca Roma ve Bizans dönemlerine ait, pişmiş toprak, bronz, cam eserleri, taş gibi eslerler bulunmaktadır. Güzellik ve Aşk Tanrıçası olarak bilinen Afrodit’in pişmiş topraktan heykeli yine Edirne Arkeoloji müzesinde bulunmaktadır. Yöresel eserler de tabi ki unutulmamış. Mermer heykeller, tasvirli mezar stelleri ve Anadolu Medeniyetlerine ait birçok eser sergilenmektedir.

Edirne Etnografya Müzesi

Osmanlı İmparatorluğuna başkentlik yapmış olan Edirne, o dönemlerde dünyanın en büyük 4. Şehri olarak bilinmekteydi. O dönemlerin sanat eserlerine Etnografya müzesinde sergilendiğini buradan söylemek isteriz. Özellikle gelin ve sünnet odalarında bulunan halılar ve işlemeler büyük ilgiyle ziyaret edilmektedir.
Edirne Etnografya Müzesinde neler var diye merak edenleriniz muhakkak vardır. Buna göre sergide karşınıza gelecek eserleri şu şekilde sıralayabiliriz. Edirne evlerine has keten sıva örnekleri, Edirne oturma odası köşesi, Edirne yöresine ait çeşitli kıyafetler, işletmeler, takılar, oyalar, tombak ibrikler, buhurdanlıklar, gülabdanlar gibi harika eserler bulunuyor.

Müzeye Giriş Saatleri ve Ücretleri Ne Kadar?

Bu kadar geniş eserlerin bir arada olduğu müzeye giriş ücreti sadece 5 TL olarak belirlenmiştir. Hafta içi günleri sadece Pazartesi hariç diğer günler sürekli olarak ziyaret edilmektedir. Nisan ve Ekim ayları arasında 09.00 – 16.30 saatleri arasında ziyaret edilebilir. Kasım – Mart ayları arasında ise 09:00 – 17:30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Edirne Ali Paşa Çarşısı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
hack 2018 cpanel alma cavdar59 sunucu root işlemi portsuz backconnect olma litespeed c1 bypass method cavdar599 litespeed config okuma cavdar59 hacklink shell script