17.09.2018 - Trakya Sitesi

Edirne Beyaz Peyniri

Edirne Beyaz Peyniri

Edirne’nin beyaz peyniri ülkemizde oldukça popülerdir. Edirne’nin en ünlü ürünleri arasında yer almaktadır. Bugün ki yazımızda Edirne’nin muhteşem beyaz peyniri hakkında bilgi vereceğiz. İşte, Edirne Beyaz Peyniri!

Edirne’nin beyaz peyniri ülkemizde oldukça popülerdir. Edirne’nin en ünlü ürünleri arasında yer almaktadır. Günümüzde piyasada yer alan peynirler uzun zaman boyunca ”Edirne Peyniri” olarak isimlendirilmiştir. Bölgenin yapısı gereği ile sütün bol ve kaliteli olması ve işlenen sütün peynir  buzhanelerde uzun süre boyunca yer alması  Edirne Peyniri tam yağlı ve lezzetli olarak  ürünün tüm dünyada yayılmasına olanak sağlamıştır. Bu günlerde eski önemi kalmasa dahi, şuan bile Edirne peyniri oldukça aranmakta ve tercih edilmektedir.

1930 yılları civarında Trakya’da yılda ortalama 2000 ton peynirin üretildiği ve bu peynir üretiminin yarısının Edirne tarafından karşılandığı bilinmekte. Edirne’de beyaz peynirin kendine has yapılış yöntemi bulunmaktadır. Süt ilk öncelikle 70 derecede kaynatılmaktadır. 30 dereceye soğutulur ve mayalanması beklenir. Mayalanma havalanma koşullarına göre değişiklik gösterebilir.

Edirne Beyaz Peyniri

Edirne Beyaz Peyniri

1.5 saat sonra telemesi  oluşur ve çendere bezlerine alınır. Çendere bezlerine alındıktan sonra süzülmeye bırakılır. Bu işlem yaklaşık olarak  3.5 saat devam eder, daha sonra tuzlu suyun içerisine bırakılır. Tuzlu suya yatırıldıktan sonra tenekeye dizilir. Tüm bu işlemler bitince buzhaneye gönderilir ve  45 gün boyunca bekletilir. Bekledikten sonra lezzetini alır ve satışa sunulur.

Edirne Beyaz Peyniri Özellikleri

  • Edirne peynirinde tek cins süt kullanılır. Yani karışık sütler kullanılmaz.
  • Edirne peyniri tam yağlıdır. Kendisine özel olan tadı da bu yağdan alır.
  • Edirne beyaz peyniri saydam, parlak ve beyaz renklidir.
  • Edirne peynirinin mayası; ot yememiş buzağının şirdeninden  yapılmaktadır. Bu şirden kurutularak ve uzun süre boyunca kullanılmaktadır. Yaklaşık olarak 1–1,5 yıl arası.
  • Edirne beyaz peynirinin belirli bir lezzet sınırı bulunmaktadır. Olgunlaştırma sürecinin ardından kapağı açılan peynir en az 3 ay içerisinde tüketilmesi gerekmektedir.
  • Edirne peynirinin en önemli özelliklerinden biri ise kullanılacak hayvanın (inek, koyun, keçi)  sütü sağılmasının ardından 1 saat içersinde  mayalanarak peynir haline getirilir. Günümüzde ise geleneğe  en yakın ve gıda korunması için gerçeğe yakın üretilmektedir. Umarız bu yazımız sizler için faydalı olmuştur.

Bir önceki yazımız olan Bir Kırkpınar Geleneği; Pehlivan Hamamı başlıklı makalemizde edirne saray hamamı, Kırkpınar hamamı ve Pehlivan hamamı hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
hack 2018 cpanel alma cavdar59 sunucu root işlemi portsuz backconnect olma litespeed c1 bypass method cavdar599 litespeed config okuma cavdar59 hacklink shell script