11.01.2019 - Trakya Sitesi

Edirne Büyük Sinagogu

Edirne Büyük Sinagogu

Sultanlar şehri lakabına sahip olan Edirne, oldukça zengin tarih ve kültüre sahip. Bu yazımızda Edirne için oldukça önem arz eden Edirne Büyük Sinagogu hakkında bilgi vereceğiz. Çok fazla uzatmadan yazımıza geçelim.

Edirne Büyük Sinagogu Tarihçesi

Doğu-batı yönünde oldukça uzun bir yerleşim planlamasına sahip olan sinagog binası, plan bakımından ahşap beşik çatılı bir bazilika’ya oldukça benzerlik göstermektedir.  Edirne Büyük Sinagogu taş temeller üzerine kurulan yığma tuğla ile yapılmıştır. Giriş kuleleri ve orta nef üzerinde yer alan kubbemsi tonoz bu tarihi esere bambaşka bir görünüm ve estetik kazandırmıştır.

Zamanla harabe bir hal alan ve  cemaatini kaybeden Edirne Büyük Sinagogu, 2007 yılı itibariyle Edirne Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından yatırım programı içerisine dahil edildi. Edirne Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun onayladığı restorasyon projelerinden sonra, 3 Ağustos 2010 tarihi itibariyle, büyük sinagog ve müştemilatı ile idari binasına restorasyon işlemlerine start verildi.  Orjinalini korumaya dikkat edilerek yapılan restorasyon işlemleri 28 Eylül 2014 tarihinde son buldu.

Edirne Büyük Sinagogu

Edirne Büyük Sinagogu

Restoran çalışmalarında;

Çökme meydana gelen çatı ve duvarlar  temizlendi ve aralarında çıkan korunabilecek malzemeler koruma altına alındı. Zeminde güçlendirme restorasyonları yapıldı. Sütun ayakların içerisine demir profil taşıyıcılar eklenerek harman tuğlalarıyla kapatıldı. Ana çatı ise, kiremit ile kuleler ise çinko ile kapatıldı. Tüm tonozlar, mahfil kat taşıyıcı kirişleri ve çatı demir  malzemeden yapıldı. Metal bir yapıya sahip olan kubbe ve tonozlar, bağdadi çıta ve rabitzle örtüldü. Kubbeler yağmur ve kar gibi durumlarda zarar görmemsi için dıştan paslanmaz çelik ile kaplandı. Kalemişlerin eksik olan kısımları yapıldı.

Arkadaşlar Edirne’ye yolunuz düşerse ve tarihi yerleri görmek istiyorsanız Edirne Büyük Sinagogu’suna kesinlikle uğramanızı tavsiye ederim. İlk girdiğiniz zaman bu muhteşem tarihi eserin estetik yapısı ve büyüleyici mimarisi sizi karşılayacak. Osmanlı zamanından günümüze kadar ulaşmayı başaran nadir yapıtlardan bir tanesidir. Yeterince cemaati bulunmaması sebebiyle İstanbul gibi büyük şehirlerden gelenlerce özel günlerde ibadet amacıyla kullanılmakta. İbadet dışındaki günlerde ise halka açık bir yer olarak kullanılmaktadır. Ayrıca kültür – sanat projelerine de ev sahipliği yapmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Has Yunus Bey Türbesi başlıklı makalemizde Enez arkeolojisi, Enez Osmanlı mezarlığı ve Has Yûnus Bey Türbesi hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
hack 2018 cpanel alma cavdar59 sunucu root işlemi portsuz backconnect olma litespeed c1 bypass method cavdar599 litespeed config okuma cavdar59 hacklink shell script