17.09.2018 - Trakya Sitesi

Edirne Çarşısı : Edirne Saraçlar Caddesi

Edirne Çarşısı : Edirne Saraçlar Caddesi

Edirne Saraçlar Caddesini Tanıyalım

Çağdaş bir kent olan Edirne’yi, Edirne yapan en büyük özellikleri üzerinde barındıran Edirne Saraçlar Caddesi, kentin önemli caddelerinden birisidir. Önemli olması ise, yayalar tarafından tercih edilmesidir. Çünkü bu caddede trafik olmamaktadır. Saraçlar caddesi tamamıyla yayalaştırılmış bir yoldur.

Saraçlar Caddesinde Araç Geçişi Var mı?

Günümüzün teknolojisinde gezilecek yerler adı altında yapılan düzenlemelere her daim araçlarla gidilebilmektedir. Bu araçların olduğu yerlerde yürümek oldukça zor olduğu için Edirne’nin yetkili mercileri tarafından Saraçlar Caddesi tamamıyla araç girişine kapalı bir çarşıdır.
İnsanların yürüyüş yapabildikleri alışveriş yapabildikleri en güzel caddelerden birisi olan Saraçlar, sağlı sollu dükkanların bulunmasıyla insanlar tarafından alışveriş yapılan en önemli yerlerden birisidir.
Yaya alanlarının büyüklüğü bir şehrin en büyük özelliklerinden birisidir. Çağdaş bir şehrin önemli unsurlarından birisi muhakkak yayalara hitap etmesidir.

Küçük İstiklal Caddesi Gibi…

Saraçlar caddesi, İstanbul’daki Taksim meydanı gibi düşünülebilir. İçerisinde birçok dükkanın olduğu ve bu dükkanların tarihi eser nitelikte olması görülmeye değer bir yerdir. Edirne halkının en çok alışveriş yaptıkları yerler arasındadır. Çoğu zaman konser gibi etkinlikler bu cadde üzerinde gerçekleşmektedir.
Edirne’nin önemli caddelerinden birisi olmasının yanı sıra trafiğe kapalı çarşı sı olarak da bilinir. Eskiden trafiğe kapatılmadığı dönemlerde yolun bir kısmının araçlar için otopark olduğunda insanlar tarafından çok tepki almış ve insanların tepkisinden sonra trafiğe kapanmış ve tamamen yaya yolu olarak hizmet vermeye başlamıştır.
Yola döşenen desenli taşlar insanlar tarafından çok beğeniliyor olsa da bazı kesim tarafından göz yoruyor olarak yorumlanmaktadır. Ancak caddeyi güzel kılan şeyler arasında bulunan yer taşları oldukça hoş bir görünüme sahiptir.

Bir İnce Uzun Cadde

Oldukça uzun olan bu cadde, dar olmasıyla da biliniyor. Ancak, bu cadde birden fazla tarihi esere ev sahipliği yapmaktadır. Çok canlı olan Saraçlar caddesinde her türlü mağazayı, dükkanı bulabilirsiniz. Caddenin orta kısımlarında bulunan kız ve erkekli bir süs havuzu bulunmaktadır. Bu havuzun kış aylarında donması ise tam bir kartpostal görünümü vermektedir. Bu sebeple insanlar tarafından fotoğraf çekilen bir alan olarak anılır.

Bir önceki yazımız olan Edirne Selimiye Vakıf Müzesi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
hack 2018 cpanel alma cavdar59 sunucu root işlemi portsuz backconnect olma litespeed c1 bypass method cavdar599 litespeed config okuma cavdar59 hacklink shell script