17.09.2018 - Trakya Sitesi

Edirne Enez Fatih Camii

Edirne Enez Fatih Camii

Günümüzde Edirne Enez Fatih Camii olarak bilinen bir diğer ismiyle Enez Ayasofya Kilisesi hakkında bugün siz değerli okuyucularımıza bilgi vereceğiz.

Günümüzde Edirne Enez Fatih Camii olarak bilinen bir diğer ismiyle Enez Ayasofya Kilisesi, kalenin güney doğu ucunda yer alan en yüksek noktada bulunuyor.  Yunan Haçı planlı yapı 21×38 m ölçülerinde,  dönemin en büyük kiliseleri içerisinde yer almaktadır. Ayasofya Kilisesi fetih yapılmasının hemen ardından 1456  yılı itibariyle  Edirne Enez Fatih Camii  haline getirilmiş , 1965 yılında meydana gelen deprem sonucu yıkılmış ve tamamen terk edilmiştir. Gerçekleşen bu deprem sonucunda exonarteks ve narteksin çatı örtüleri, orta ve kuzey bölümde yer alan duvarlar ve çatı örtüleri zarar görmüştür. Kubbesinin çok önceden yıkıldığını ve kubbe yerine semerdam çatı yapıldığını elimizde yer alan belgeler kanıtlamaktadır. Osmanlı dönemde yapılan restorasyon işlemleri bu muhteşem tarihi eserin günümüze kadar ulaşmasına yol açmıştır.

Oldukça şık revaklı cephe ile, önde yer alan exonarteks bu kilisenin en çok beğenilen ve dikkat çektiği yerlerden bir tanesidir. Ayrıca bu bölüm, kilisenin en hareketli bölümünü oluşturan yapıdır. Exonarteksin cephesi paye ve sütunlarla bölünmüş ve kemerli bir şekildedir. Esas binadan ayrı bir biçimde olan ve narteksin duvarlarına yapışık bir şekilde yapılan ek kısımlarından anlaşılan exonarteks, büyük bir ihtimalle bu muhteşem kilise yapıldıktan sonra inşaa edilmiş. Bu kısım büyük bir ihtimalle ahşap çatı ile kapatılmış. Kilisenin cephesinde yer alan kübik biçimli sütun başlıkları 6.yüzyılın mimarisine oldukça benzerlik göstermektedir.

Edirne Enez Fatih Camii

Edirne Enez Fatih Camii

Başlıklara baktığımız zaman haç ve yaprak  motifleri ile karşılaşmaktayız. Yapının batı cephesinin uzunluğu yaklaşık olarak 20 metre civarındadır. Şuan ki yüksekliği ise 5.50 metredir. Bu cephenin orta kısımında üçlü kemer dizisi, iki yanda ikili kemerlerden meydana gelmektedir. Caminin planı, bazı püf noktaları ile çağdaşı yapıların planların dışında yer almaktadır. Fatih Camii, Bizans mimarisinde köşe duvarlı haç planlı kiliseler içerisinde yer almaktadır. Naosun ön kısmında ise iki adet  narteks bulunmaktadır. Edirne’nin Enez ilçesine yolunuz düşürse kesinlikle bu muhteşem yapıyı yakından görmenizi tavsiye ederim. Sorularınızı yorum yaparak sorabilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Tarihi Edirne Tren Garı başlıklı makalemizde Edirne garı ve Edirne tarihi tren garı hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
hack 2018 cpanel alma cavdar59 sunucu root işlemi portsuz backconnect olma litespeed c1 bypass method cavdar599 litespeed config okuma cavdar59 hacklink shell script