17.09.2018 - Trakya Sitesi

Edirne Eski Cami

Edirne Eski Cami

Edirne Eski Cami şehrin en eski  ve en önemli tarihi eserleri arasında yer almaktadır. Osmanlı zamanından günümüze kadar gelmeyi başaran en eski yapıtlardan bir tanesidir. Bu yazımızda Edirne Eski Cami hakkında bilgi vereceğiz.

Edirne Eski Cami Tarihçesi

Edirne’de Osmanlı zamanından bu zamana kadar ulaşan en eski yapıtlar arasında yer almaktadır. 15. yüzyılda yapılmış cüsseli camilerin arasında oldukça önemli bir yere sahiptir. Ayrıca bunun yanı sıra Edirne’de  zamanımıza ulaşmış ilk orjinal abidevi yapı olarak da karşımıza çıkıyor. Buda devletin büyümesinin birer simgesidir. Bu muhteşem caminin yapımına 1403’te Sultan I.Süleyman tarafından  başlanmış ve 1414’te Çelebi Sultan Mehmet zamanında yapımı bitmiştir.

Edirne Eski Cami ok birimli veya çok kubbeli  camiler grubu içerisinde yer almaktadır. Merkezi kubbeyi taşıyan dört Payeyle beraber dört duvar üzerine  olmak üzere toplam dokuz kubbelidir. Bir yanının dış ölçüsü 13 m. olan bu cami kare planlıdır. 13 m. çapında ve tümüyle yarım kubbe  olan bu kubbeler  yan neflerle Pandantiflere, ortada çeşitli geçiş öğelerine oturur.  Taç kapı, son cemaat yeri girişi ve minber Ak  mermerinden oluşmaktadır.

Edirne Eski Cami

Edirne Eski Cami

Edirne Eski Cami’nin iç mekanında dört paye olması oldukça ferah bir hava yaratmaktadır. Bu özelliği ile Osmanlı mimarisinde önemli bir yere sahip olmuştur. Camide süsleme konusunda en iyi yer minberdir. Oldukça süslü ve gösterişlidir. Kapı üzerinde yer alan yazıtta Çelebi Mehmet’in ismi bulunmaktadır. Arkadaşlar Edirne’ye yolunuz düşerse kesinlikle bu buram buram tarih kokan camiye uğramanızı tavsiye ederiz. Bu camiyi gördüğünüz zaman Osmanlı’nın o muhteşem mimarisine şahitlik etmiş olacaksınız. Umarız bu yazımız sizler için faydalı olmuştur.

Ayrıca Edirne’de Görülmesi Gereken 5 Yer başlıklı yazımıza da göz gezdirmeyi unutmayın.

 

Bir önceki yazımız olan Edirne Hafız Ağa Konağı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
hack 2018 cpanel alma cavdar59 sunucu root işlemi portsuz backconnect olma litespeed c1 bypass method cavdar599 litespeed config okuma cavdar59 hacklink shell script