17.09.2018 - Trakya Sitesi

Edirne Hafız Ağa Konağı

Edirne Hafız Ağa Konağı

Edirne Hafız Ağa Konağı ve Tarihçesi

Edirne’nin tarihsel be kültürel olmak üzere en önemli yapılarından birisidir. İçerisinde çok önemli anıtsal mimari eserler bulunmaktadır. O dönemin devlet adamlarından birisi olan Hafız Ağa konağın ilk sahibi olarak bilinmektedir. Edirne Hafız Ağa Konağı ve Tarihçesi ni kısaca inceleyelim.

Osmanlı Döneminden Kalma Eser

Edirne hakkında bilgi arayışı içerisinde ola kişiler dikkat etmişlerdir ki her gezilecek alanda bir tarihi kalıntı, tarihi eserler bulunmaktadır. Sebebi açıkça bellidir aslında! Edirne, Osmanlı devleti zamanında başkent olarak kabul edilen bir şehirdir. Bu sebeple tarihi eserlerin yanı sıra anıtsal eserlerde oldukça fazladır. Tarihi hamamından tutun, tarihi çarşısına kadar adeta tarihin kokularını içinize çekebileceğiniz yerdir Edirne! Osmanlı döneminden kalma eser sonrasında bakın neler oldu.
Hafız Ağa Konağının Önemi!

Hafız Ağa Konağının önemi diyerek konuya giriş yapalım. Özellikle Osmanlı döneminin son zamanlarında Hafız Ağa Konağının önemi çok yüksektir. Birçok tarih kitapları İttihat ve Terakki cemiyetleri toplantısının burada yapıldığı yazmaktadır. O dönemlerde bu tarihi yapının önemi oldukça yüksek tutulurken bu dönemlerde bakalım nasıl bir şekilde korunuyor.

Hafız Ağa Konağı Nesilden Nesle El Değiştirdi!

Hafızağa öldükten sonra ya da ölmeden önce konağın sahibi oğlu Bekir Kovankaya oldu. Sene 1940’larda ise Bekir Kovankaya ’nın çocukları olan Mehmet ve Fatma Derviş’e kalmıştır. 1967 yılında ise Fatma Naciye Kovankaya üzerine almıştır. Sonrasında ise vârisiler ortaya çıktı ve yıl 1989 olunca Abdurrahman Akgün isminde bir vatandaşa satılmıştır. Sene 2000 olunca Edirne Valiliği tarafından satın alınmıştır. TBMM Kültür ve Sanat Dairesi Başkanlığı gelirleri ile satın alınarak devlete kazandırılmıştır.
İlgili Valilik bu tarihi konağı satın aldıktan sonra 14 ay süren bir restorasyon sürecine girmiş ve başarılı bir şekilde tamamlanmasını sağlamıştır.
Dönemin valisi olan Fahri Yücel’in bu konak üzerinde emeği çok olunca ‘’ Edirne Fahri Yücel Kent Tarihi Müzesi ‘’ olarak yeniden bir isim verilmiştir. Müze görevini uzun süreli tutulmayınca müze özelliğini yitirmiştir. Ancak Hafız Ağa Konağı nesilden nesle el değiştirdi.

Edirne Valiliği Devretti!

Edirne Valiliği üzerinde olan bu tarihi yapı tamamen Edirne Belediyesine devir edilmiştir. Hafız Ağa Konağı olarak devam eden ismi bu sefer ‘’ Edirne Kent Beleği Müzesi ‘’olarak belirlendi. Edirne Valiliği devretti diyor olsak da nedeninin bilmiyoruz. 5 Mayıs 2017 tarihinden itibaren yeni ismi ile müze göreviyle devam etmektedir.

Bir önceki yazımız olan Edirne Tarihi Hamamlar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
hack 2018 cpanel alma cavdar59 sunucu root işlemi portsuz backconnect olma litespeed c1 bypass method cavdar599 litespeed config okuma cavdar59 hacklink shell script