17.09.2018 - Trakya Sitesi

Edirne Kırkpınar Yağlı Güreşleri

Edirne Kırkpınar Yağlı Güreşleri

Kırkpınar yağlı güreşleri bildiğiniz üzere geçmişten günümüze kadar gelen oldukça önemli bir kültür ve oyun. Şimdi bu yazımızda siz değerli okuyucularımıza Edirne Kırkpınar hakkında bilgi vereceğiz. İşte,Edirne Kırkpınar Yağlı Güreşleri!

Edirne Kırkpınar Yağlı Güreşleri Nedir?

 Edirne Kırkpınar Yağlı Güreşleri,  geçmişten günümüze kadar ulaşmayı başaran  Türk yağlı güreş turnuvasıdır. Bu spor genellikle her sene haziran ayı sonu ila temmuz ayı başlarına doğru Edirne’de gerçekleştirilmektedir. Pehlivanlar yaklaşık olarak üç gün boyunca er meydanında kozlarını paylaşırlar. Son gün yapılan yarışmalarda ise finaller belirlenir ve bunun sonucunda birinci, ikinci ve üçüncüler belli olur. Bunlar arasında en önem arz eden ise başpehlivandır. Güneşler yapıldığı Kırkpınar Festivali  düzenlenir ve bunun yanı sıra başka etkinliklerde yapılır.

 Edirne Kırkpınar yağlı güreşleri Türk sporları arasında ön planda yer almaktadır. Osmanlı devletinde kurulan panayırların bir çoğunda bu güreş etkinlikleri yapılırdı. Bu güreşlerde kazanan pehlivan bir diğer etkinliğe kadar başpehlivan olarak anılırdı.

Edirne Kırkpınar Efsanesi

Kırkpınar efsanesi hakkında bir çok söylenti bulunmaktadır. Bunlar arasında en yaygın olanı ise şöyledir; Rumeli’nin fethi sırasında Orhan Gazi’nin kardeşi Süleyman Paşa  sadece 40 asker ile Domuzhisarı Kalesi başta olmak üzere bir kaç kaleyi de ele geçirir. Bu birlikler geri döndüklerinde Samona’ daki molalarında güreşirler. Fakat bunlardan iki bir türlü yenişemez.

Daha sonra bu iki yenişmeyen güreşçi 6 Mayıs günün tekrardan güreşirler. Bu güreş sabah erken başlar ve iki güreşçi ölene kadar devam eder. Bunu gören arkadaşları ikisini de incir ağacının altına gömerler. Yıllar sonra iki arkadaş mezarları ziyarete gelirken mezarın  yanında şırıl şırıl akan oldukça güzel bir pınar olduğunu görürler. Bunun üzerine o yere Kırkpınar ismi verilir. Kırkpınar ismi verildikten sonra  Edirne Kırkpınar Yağlı Güreş geleneği de başlamış olur.

 

Bir önceki yazımız olan Edirne Barlar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
hack 2018 cpanel alma cavdar59 sunucu root işlemi portsuz backconnect olma litespeed c1 bypass method cavdar599 litespeed config okuma cavdar59 hacklink shell script