17.09.2018 - Trakya Sitesi

Edirne Mis Sabunu

Edirne Mis Sabunu

İlk olarak Edirne’de ortaya çıkan kokulu mis sabunu üreticiliğinin geçmişi baya eskiye dayanmaktadır. Şimdi Edirne mis sabunu hakkında bu yazımızda bilgi vereceğiz. İşte, Edirne Mis Sabunu!

İlk olarak Edirne’de ortaya çıkan kokulu meyve sabunu üreticiliğinin geçmişi 1600’lü yıllara kadar dayanmaktadır. 17. yüzyılda Osmanlı’da misk, amber ve gül  esansı ilave edilerek  hamur kıvamına getirilen sabunun  meyve boyutlarında yapılması,  ve gerçek meyve renklerinden benzersiz bir şekilde  boyanmasıyla ortaya çıkarılan meyve sabunları, zamanla Osmanlı sarayına, sultanlara, yerli ve yabancı devlet  yetkililerine sunularak oldukça değerli bir hediye haline gelmiştir. Bu yüzden Edirne’de meyve sabunculuğu oldukça talep gören ve önem arz eden bir iş haline gelmiştir.

Esans katılarak üretildikleri zaman ferahlatıcı bir koku yayması sebebiyle halk arasında genellikle “mis sabunu”  olarak isimlendirilmiştir.  Bunun yanı sıra tarih boyunca saraydan gelen siparişlerin daha önce karşılanması gerektiği için “saray sabunu” isimi de verilmiştir. Devlet yönetimi başta olmak üzere özellikle halk tarafından da oldukça ilgi gören meyve sabunculuğu, 19. yüzyılın başlarında Edirne’de  oldukça rağbet gören ve popüler hale gelen mesleklerden oldu. 19. yüzyılın son çeyreğinde ve 20. yüzyılın başlarında Bedesten ve Arasta Çarşısı’nda meyve sabunları işini yapan ve satışını gerçekleştiren 40 dükkanın olması  bunun yanı sıra Edirne’de “Sabuni” isimli mahallenin yer alması, meyve sabunculuğunun Edirne’de ne kadar önemli olduğunun birer göstergesidir.

Edirne Mis Sabunu

Edirne Mis Sabunu

Meyve sabunları, halk ne kadar süs eşyası veya hediyelik eşya olarak kullansa dahi, alite ve uzun süre kalıcılığını koruyan esansı  sebebiyle devlet erkanında da büyük bir öneme ve yere sahip olmuştur. Edirne’de üretilen mis kokulu sabunların hepsi piyasada satışa sunulmaz. Padişahın emri üzerine yarısı  İstanbul’daki Topkapı Sarayı’na gönderilirdi. Özellikle de  padişah kızları ve cariyeleri  odalarında genellikle meyve sabunlarına yer verirlerdi.

Hatta bir çoğu meyve sabunlarını çeyizlerinin en önemli parçası olarak görmekteydi. Bunun yanı sıra padişahların diğer devlet büyüklerine gönderdiği hediyelerin içerisinde meyve sabunlarının olmasına oldukça dikkat edilmekteydi. Bu dönemde meydana gelen olaylar Edirne için meyve sabununu el işçiliği haline getirmiştir. Umarız bu yazımız sizler için faydalı olmuştur.

Bir önceki yazımız olan Edirne Saray Hamamı başlıklı makalemizde edirne saray hamamı hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
hack 2018 cpanel alma cavdar59 sunucu root işlemi portsuz backconnect olma litespeed c1 bypass method cavdar599 litespeed config okuma cavdar59 hacklink shell script