17.09.2018 - Trakya Sitesi

Edirne Saray Hamamı

Edirne Saray Hamamı

Edirne Saray Hamamı,  I. Murat tarafından yapımına  başlanan ve günümüze kadar gelmeyi başaran nadir yapılardan bir tanesidir. Bu yazımızda bu muhteşem yer hakkında bilgi vereceğiz. Çok fazla bekletmeden yazımıza geçelim.

Edirne Saray Hamamı Tarihçesi

Edirne Saray Hamamı,  I. Murat tarafından yapımına  başlanan ve günümüze kadar bozulmadan gelmeyi başarmış tek yapıttır diyebiliriz. Edirne Saray Hamamı 14. yüzyılın ikinci yarısında Yıldırım Bayezid’ın olduğu dönemde saray için yaptırılmış ve eklenmiştir. Türk hamam mimarisinin en güzel ve örnek niteliğinde olan yapı, eski saray arazisine Sultan II. Selim ( Sarı Selim ) tarafından Mimar Sinan’a Selimiye Camii’nin yaptırılmasının hemen ardından, camiye vakıf olarak verilmiştir.  Sultan Selim Vakfı ise bu tarihi eseri halk hamamı haline getirmiştir. Ayrıca Selimiye Camisinin yapımında yer alan görevlilerin temizlik ihtiyaçlarını karşılamıştır.

Edirne Saray Hamamı çifte hamam planında düzenlenmiş. Doğu-batı cephesinde iki ayrı giriş yer almaktadır. Doğu yönünde yer alan giriş hanımlara hizmet veren bölüme açılırken, erkeklere hizmet veren giriş kısmı ise batıda yer almaktadır. Türk hamam mimarisinde olduğu gibi, soğukluk, ılıklık ve sıcaklık bölümleri kadınlar ve erkekler için özellikle belirtilmekte. Kadınlar ve erkekler bölümünün soğukluk bölümlerinin üstünde ahşap çatı yer alırken, ılıklık ve sıcaklık bölümlerinin üzerinde ise mukarnas dolgularla bezeli tromplarla geçiş sağlanan kubbeler yer alıyor. Erkek bölümündeki kısımlar genellikle kadınların kısmından biraz daha büyüktür.

Edirne Saray Hamamı

Edirne Saray Hamamı

1912-13 yıllarına  aktif bir şekilde işleyen bu muhteşem yapı, Balkan Savaşları ile başlayan işgaller sonucunda faaliyetlerine son vermiş ve o günden bu güne kadar böyle devam etmiştir. Harabe halinin düzeltilmesi için Edirne Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nce 2007 yılı itibariyle restorasyon çalışmaları içerisine dahil edilmiştir. Restore edilen Edirne Saray Hamamı 2009  yılı itibariyle faaliyete geçmiştir. Günümüzde Edirne ile adeta bir bütün haline gelen bu muhteşem yapı, şehri ziyaret eden turistler tarafından da oldukça ilgi görmektedir. Arkadaşlar eğer ki tarihi eserleri görmeyi seven bir yapınız var ise Edirne’ye gittiğinizde bu tarihi yapıya kesinlikle uğramalısınız. Umarım Saray Hamamı başlıklı yazımız sizler için yararlı olmuştur.

Bir önceki yazımız olan Edirne Büyük Sinagogu başlıklı makalemizde Büyük Sinagogu, Edirne büyük sinagogu ve Edirne kültür varlıkları hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
hack 2018 cpanel alma cavdar59 sunucu root işlemi portsuz backconnect olma litespeed c1 bypass method cavdar599 litespeed config okuma cavdar59 hacklink shell script