17.09.2018 - Trakya Sitesi

Edirne Selimiye Camii

Edirne Selimiye Camii

Edirne’nin muhteşem güzelliği Selimiye Camii

Edirne, Türkiye’nin batısında bulunan şehirlerimizden birisidir. Bu şehre gittiğinizde gezilip görülecek yerlerin neresi olduğunu ‘’ Edirne’de Gezilecek Yerler ‘’ adı altında internet üzerinden arayış içerisinde olduğunuzu düşünerek sizler için derlediğimiz bu yazımızda Edirne hakkında birçok bilgiyi bulmanın yanı sıra Edirne Selimiye Cami’den bahsedeceğiz.
Marmara bölgesinde olan Edirne, bir başka deyişle Trakya bölgesi olarak da bilinmektedir. Yunanistan ve Bulgaristan’a sınır olmasıyla bilinir. Yunanistan’a 6 km uzaklığı bulunurken, Bulgaristan’a ise sadece 18 km mesafesi vardır. Aynı zamanda İstanbul’a yakın olmasıyla bilinen bu güzel şehrimizin insanları da bir o kadar sıcakkanlı ve misafirperver oldukları bilinenler arasındadır.

Selimiye Camii

Mimari bir eserin ne kadar güzel yapıldığını simgelediğinin farkına varmanız için Selimiye Camii yakınından geçmeli ya da içerisinde ibadet ederek daha iyi anlayabilirsiniz. Camii Mimar Sinan tarafından yapılmıştır. Mimar Sinan’ın eserleri aradan yüz yıllar geçmesine rağmen ne kadar şehvetli ve görsel anlamda göze hitap eden yapıların olduğu çok net bir şekilde bilinmektedir. Ülkemizde birçok Camii Mimar Sinan tarafından inşa edilmiştir. 2. Selim’in emri, isteği üzerine Mimar Sinan tarafından yapımı üstlenilen Selimiye Camii, 1568 – 1574 yılları arasında yapımı tamamlanmıştır. Osmanlı eserleri arasında büyük bir öneme sahip olan Camii’nin toplamda dört (4) adet minaresi bulunmaktadır.
Mimar Sinan Selimiye Camii için ‘’ ustalığımın eseridir ‘’ sözünü söyleyerek elinden gelenin en iyisini yaparak günümüzde hala aktif olarak faaliyet gösteren yapısından çok uzun yıllar geçmiştir. Camii’nin minarelerinin çok uzak köylerden de görüldüğü söylenmektedir.
Minarelerinde bulunan taş oymalarının derin çukur, oyma sanatı ise kabarık bir şekilde yapılmıştır. Selimiye Camii’nin minareleri kubbeye oldukça yakın dizayn edilmiştir. Bu sebeple cami yeryüzünden, gökyüzüne uzuyormuş görünümü verilmiştir.

Selimiye Cami’sine Nasıl Gidilir?

Edirne’de yaşayan biriyseniz eğer Selimiye Cami’ye çıkan yolları, adresi çok iyi bilen birisi olabilirsiniz. Ancak hayatında ilk defa Edirne’ye gelen misafirler ya da turistler olabilir. Edirne’ye gelmişken de Selimiye Cami’sini görmek isteyenlere özel nasıl gidilir sorusunu cevaplayalım.
Edirne / Merkez’de bulunan Selimiye Cami’ye İstanbul’dan yola çıkarak gitmek isteyenler toplamda 238 KM karayolu yolculuğu yapmaları gerekiyor. Edirne Merkeze geldiklerinde Selimiye Camii Meydan – 2200 adresine doğru ilerleyebilirler.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
hack 2018 cpanel alma cavdar59 sunucu root işlemi portsuz backconnect olma litespeed c1 bypass method cavdar599 litespeed config okuma cavdar59 hacklink shell script