17.09.2018 - Trakya Sitesi

Edirne Selimiye Vakıf Müzesi

Edirne Selimiye Vakıf Müzesi

Selimiye Vakıf Müzesini Tanıyalım!

Osmanlı İmparatorluğuna 90 yıl boyunca başkentlik yapmış şehir unvanını taşıyan Edirne bilindiği üzere Osmanlı kalıntılarını hala bünyesinde bulundurmaktadır. Birçok mimari eserlerin bulunduğu Edirne’ye gittiğinizde gezilip görülecek yerler listesinde Selimiye Vakıf Müzesi en baş sıralarda gelmektedir. Edirne’de gezilecek tarihi yerler bakımından geniş bir kitleye hitap etmesinin en önemli unsurlarından birisi yerli ve yabancı turistlerin bölgeye sırf mimari zenginlikleri gezip görmek istemeleridir. Bu yazımızda sizlere Edirne Selimiye Vakıf Müzesi hakkında kısa da olsa bilgi vererek başlayacağız.

Osmanlı Eserlerinden Birisi

Selimiye Vakıf Müzesi mekânı olarak belirlenen yer aslında Dar’ül Kurra Medresesidir. Osmanlı döneminde bu medrese insanlara eğitim kurumu olarak hizmet verdiği bilinmektedir. Bulunduğu konum ise Selimiye külliyesinin batı tarafındadır. Selimiye Camisi ile birlikte inşası yapılması yine Mimar Sinan tarafından olmuştur. Yıl ise; 1566 -1574 arasında inşası tamamlanmıştır. Anıtsal bir kapı ile içerisine girilmesi muazzam bir görüntü olarak sunulmaktadır. İnşası sırasında kesme taşlar ve tuğlalar kullanılmıştır.

2007 Yılında Müze Unvanı Verildi

2007 yılına kadar Dar’ül Kurra Medresesi olarak bilinen ancak 2007 yılından sonra gerekli yenileme çalışmalarının tamamlanmasıyla birlikte Selimiye Vakıf Müzesi olarak ismi değiştirilmiş ve müze olarak kullanılması sağlanmıştır. Bu restorasyon ve müze isminin verilerek hem turizm açısından değer kazandırıldı hem de Mimar Sinan eseri olan yapının kalıcılığı sağlanmıştır.
İçerisinde taşınır kültür varlıklarının bulunması ise Kırklareli ve Edirne şehirlerinden gelen önemli eserlerdir. Vakıf yapılarında bulunan eserler aynı zamanda teberükat adı altında bakım yapılarak müzede sergilenmesine karar verilmiştir.

Sergilenen Eserler

Eskiden hoca ve öğrencilerin yer aldığı küçük odalarda teberükat ismi verilen eşyaların sergilendiği odalar haline getirilmiştir. İçerisinde birçok odanın bulunduğu Vakıf, ahşap, maden, hat, çini sanatları ve saatler olarak belirlenerek isimlendirilmiştir. Bu odalarda bulunan eserler günümüzde paha biçilmez derecede öneme sahiptir. Bu odaları maden bölümünde; şamdan, gülabdan, âlem, kapı tokmağı, maden gibi önemli eserler bulunmaktadır. Saat odasında ise o dönemlere ait antika saatler ve zaman belirleyici eserler bulunmaktadır.

Selimiye Vakıf Müzesine Nasıl Gidilir?

Edirne’de gezilip görülecekler listesinin neredeyse başında gelen Selimiye Vakıf Müzesine Edirne Merkeze geldiğinizde çok rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Edirne Arkeoloji ve Etnografya Müzesi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
hack 2018 cpanel alma cavdar59 sunucu root işlemi portsuz backconnect olma litespeed c1 bypass method cavdar599 litespeed config okuma cavdar59 hacklink shell script