17.09.2018 - Trakya Sitesi

Edirne Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi

Edirne Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi

Osmanlı devletinin adeta 2.başkenti olan Edirne’yi bir darruşifaya kavuşturmak amacıyla yapılan  Edirne Sultan II. Bayezid Külliyesi hakkında bu yazımızda sizlere bilgi vereceğiz. İşte, Edirne Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi!

Edirne Sultan II. Bayezid Külliyesi Tarihçesi

Osmanlı devletinin adeta 2.başkenti olan Edirne’yi bir darruşifaya kavuşturmak amacıyla yapılan bu külliyenin temeli ilk olarak 1484 yılında atılan ve yaklaşık olarak 4 yıl içerisinde yapımı tamamlanan 1488 yılında hizmet hayatına başlayan bu muhteşem külliyenin kurucusu Fatih Sultan Mehmet’in oğlu ve II. Bayezid’tir. Külliyede yer alan diğer kısımlar hastane hizmetini doğrudan veya dolaylı bir biçimde tamamlayan sosyal, kültürel ve dini  niteliklerdeki yerlerdir.

Tüm birimlerin aynı birime yönelmesi Osmanlı zamanındaki sağlık ve sosyal yardım anlayışının ne düzeyde olduğunun birer göstergesidir.  Bu tür oldukça geniş olan yapılan bu kadar kısa süre içerisinde yapılması Osmanlı devletinin teknik ve ekonomik  gücünü göstermektedir. Sitenin mimarının Hayrettin olduğuna dair bir çok görüş bulunuyor. Fakat bu görüşü destekleyen ve kanıtlayan herhangi bir tarihi belge bulunmamaktadır. Bazı araştırmacılar bu yapımın mimarisinin akup Şah Bin Sultan Şah olduğunu ifade etmektedirler.

Edirne Sultan II. Bayezid Külliyesi Bölümler

Külliyenin en önemli bölümü olan Tıp Medresesi, medrese ve şifahane gibi kısımlardan meydana gelmektedir. Medrese de öğrenciler eğitim görmekteydi. Bu kısımda 18 öğrenci odası, bir dershane ve bunlara açılan bir orta kısım bulunmakta. Şifahane kısmına ise iki avludan geçtikten sonra girebiliyorsunuz. 12 odanın yer aldığı ilk avluda poliklinik hizmet ve yönetici odaları yer alıyordu.  İkinci avluda ise 4 oda yer almaktaydı. Bu avlu eczane ve ilaç depolarıydı. Şifahanenin ana kısmı ise hastanesinin yataklı kısmıdır. Bu yataklı bölümü 6 kışlık ve yazlık yatak odası ile 1 musiki  sahnesi meydana getiriyor. Şuan bu külliye müze olarak kullanılmakta. Edirne’ye yolunuz düştüğü zaman kesinlikle buraya uğramanızı tavsiye ederiz.

 

Bir önceki yazımız olan Edirne Margi Outlet başlıklı makalemizde edirne margi outlet ve margi outlet avm hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
hack 2018 cpanel alma cavdar59 sunucu root işlemi portsuz backconnect olma litespeed c1 bypass method cavdar599 litespeed config okuma cavdar59 hacklink shell script