17.09.2018 - Trakya Sitesi

Edirne Sveti George Bulgar Kilisesi

Edirne Sveti George Bulgar Kilisesi

Edirne’nin Tarihi Eserlerinden Sveti George Bulgar Kilisesi

Edirne Sveti George Bulgar Kilisesi‘nin inşasına 23 Nisan 1880 yılında başlanmıştır. Dönemin Edirne Valisi Rauf Paşa nın yardım etmesi ve Sultan Abdulhamid’in izni alındıktan sonra yapımına başlanmıştır. Yapımı çok uzun yıllar sürmeyip yine 1880 yılında tamamlanmıştır.

Edirne Restorasyon

1951 yılında ayin yapılması durdurulan kilise zamanla mevsim şartlarına dayanamayıp yıkılmaya başlamıştır. 2001 yılında bu yıkımların komple kiliseyi yerle bir etmemesi için restore çalışmaları planlanmış ve 2003 yılında restorasyon işlemleri tamamlanarak sağlamlaştırılmıştır. Edirne restorasyon sonrası Yıkılmaya karşı dayanıksız olarak görüldüğü için 1951 yılında ayinleri durdurulan Sveti George Bulgar Kilisesi’nin 2004 yılının 9 Mayıs tarihinde ayinlere tekrar açılmıştır.

Edirne Yerli ve Yabancı Turistler

Edirne bilindiği üzere tarihi eserleri, tarihi yapılarıyla ünlü bir şehirdir. Eski dönemlerde Osmanlı Devletinin başkenti olan Edirne bu sebeple tarihi eserler yönünden oldukça popülerdir. Sveti George Bulgar Kilisesi, Türkiye’de ilk prefabrik yapı özelliğini taşımaktadır. Edirne de yerli ve yabancı turistlerin uğrak yerlerindendir.

Sveti George Bulgar Kilisesi Neden İnşa Edildi ?

Araştırılan kaynaklarda birçok söylentiye rastlamaktayız.

Sveti George Bulgar Kilisesi Neden İnşa Edildi ? Sorusunun cevabı:

Dönemin valisi olan Sveti George, roma imparatorunu Hristiyan olması için ikna etmek istediği için çok değişik bir cezaya çarptırılmıştır. Ceza ise, Sveti George’un 4 defa öldürülmek ve 3 defa diriltilmek cezasına çarptırılmıştır. Sonuç itibari ile bu ceza sonucunda öldürülmüştür. Sultan 2. Abdulhamit Han ise Sveti, anısına bu kiliseyi Bulgarların yoğun olduğu Kıyık semtine yaptırmıştır. 2004 yılında ibadete açılan bu kilise halk arasında Bulgar kilisesi olarak bilinmektedir.

Edirne’de Yemek ve Edirne de Konaklama

Kilise gezisinde;

Edirne’ nin en merkezi yerinde olan Sveti George Bulgar Kilisesi etrafında onlarca, yüzlerce restoran, lokanta ya da küçük işletmeler bulunmaktadır. Edirne mutfağını, kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeklerinde tadabileceğiniz bir mekandadır.
Konaklama konusunda ise, yine Edirne’nin merkezinde bulunan bu kilise etrafında birçok hotel ve konaklama yerleri bulunmaktadır. Olur, da bir gün Edirne’yi gezmeye gittiğiniz de yemek ve konaklama sorununu çekmeden doyasıya turistik ve tarihi yerleri gezebilirsiniz. Sveti George Sokakta bulunan kiliseye ulaşmak için ise merkezdeki esnaflardan yardım alabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Edirne Çarşısı : Edirne Saraçlar Caddesi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
hack 2018 cpanel alma cavdar59 sunucu root işlemi portsuz backconnect olma litespeed c1 bypass method cavdar599 litespeed config okuma cavdar59 hacklink shell script