17.09.2018 - Trakya Sitesi

Edirne Tarihi Hamamlar

Edirne Tarihi Hamamlar

Edirne Tarihi Hamamlar

1421-1451 tarihlerinden bu yana korunarak günümüze kadar ulaşan tarihi hamamların geneli Sultan 2. Murat Han tarafından yapılması istenmiştir. Bu hamamlardan bir kaçını sizlere tanıtmak için Edirne tarihi hamamlar listesi adı altında 1421 – 1422 yılları arasında tamamlanmış olan Tunca Nehrinin hemen kenarında bulunan Gazi Mihal hamamıdır. Bir başka hamam ise yine o tarihlerde yapılan Beylerbeyi Hamamıdır. Beylerbeyi Yusuf Paşa tarafından inşa edilen bu hamam ise uzun yıllara dayanan kuvveti ile bazı kısımları yıkılsa da kalıntıları hala devam etmektedir. Ayrıca aynı tatihlerde yapılan ve hala günümüze faaliyetlerini sürdüren Yeniçeri Hamamı, Tahtakale Çifte Hamamı, Topkapı Hamamı ( Alaca Hamamı olarak da bilinir ) ve Mezit Bey Hamamıdır. Toplamda 6 hamam 2. Murat Paşa döneminden kalmadır. Bu hamamların haricinde 16. Yüzyıldan kaldığı tahmin edilen Kum Kasrı Hamamı, Abdullah Hamamı ve Tahmis Hamamıdır. Bu saydığımız hamamlardan sadece iki tanesi aktif olarak hamam görevini yürütmektedir. Tahtakale ve Mezit bey hamamlarına giderek tarihi kokusu eşliğinde hamam ihtiyacınızı giderebilirsiniz.

Edirne Saray Hamamı

Edirne’nin ilk fethinden sonra yapılan Edirne Saray Hamamı, o dönemlerde sadece Sarayda bulunan kişiler için görevini yerine getirirken sonraki yıllarda tüm halka açık bir hamam haline getirilmiştir. Bazı tarih kitaplarında bulunan bilgiler Saray Hamamı hakkında bilgileri de beraberinde getirmektedir. Süleyman Çelebi bu hamamda eğlence yaparken, kardeşi Musa Çelebi tarafından basılmış ve burada öldürüldüğü söylenmektedir. Kadınlar ve erkeklerin kullanabileceği şekilde tasarlanan hamam gerekli restore işlemlerinin ardından halka açık olarak kullanımdadır. Ayrıca bu hamamın Selimiye caminin hemen yanında olması merkezde olduğu anlamına da geliyor.

Edirne Mezit Bey Hamamı

Sadece erkekler tarafından kullanımına açık olan Edirne Mezit Bey Hamamı eskiden vakıf bir yönetimdeyken bugünlerde özel kişiler tarafından işletilmektedir. Hayır yapmasıyla ünlü olan Mezit Bey bizzat kendisi yaptırmıştır.

Edirne Beylerbeyi Hamamı

Beylerbeyi Yusuf Paşa tarafından yaptırılmıştır. 1428 – 1429 yıllarında yapımı tamamlanan ancak günümüzde kullanılamayacak kadar yıkıntı içinde olması üzücü bir durum olarak bilinmektedir. Edirne Beylerbeyi hamamı dönemin başındaki Ekmekçioğlu Ahmet Paşa tarafından onarıldığı biliniyor.

Bir önceki yazımız olan Edirne Sveti George Bulgar Kilisesi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
hack 2018 cpanel alma cavdar59 sunucu root işlemi portsuz backconnect olma litespeed c1 bypass method cavdar599 litespeed config okuma cavdar59 hacklink shell script