17.09.2018 - Trakya Sitesi

Edirne Tava Ciğeri

Edirne Tava Ciğeri

Edirne mutfağının en sevilen ve en çok tercih edilen lezzetlerinden bir tanesidir. Bu yazımızda siz değerli okuyucularımıza Edirne tava ciğeri  hakkında bilgi vereceğiz. Sizleri çok daha bekletmeden yazımıza geçelim.

 Tava ciğeri Edirne mutfağının en sevilen ve en çok tercih edilen lezzetlerinden bir tanesidir. İçerisinde piştiği derin tava yüzünden bu isimle anılmaktadır. Ciğerin incecik, kağıt gibi doğranması sebebiyle bu muhteşem lezzete  “yaprak ciğeri”  ismi de verilmektedir. Bu lezzet Edirne’de işaretlenmiş olup, sembolik bir festivale de adını vermiştir. Edirne tava ciğerini hazırlamak için seçilecek ciğerin süt danasından alınması oldukça önem arz etmektedir. Sinirlerinden temizlenen, ciğeri çevreleyen  zarın eti zedelemeden çıkarılması en önemli noktalardan bir tanesidir. Yumuşak dokulu ciğerin ince ve kağıt gibi kesilmesi için bıçağın iyi bir şekilde bilenmesi çok önem arz ediyor.

Edirne tava ciğeri

Edirne tava ciğeri

Bıçak iyi bilenmediği takdirde  ince dilimler kesmek imkansız bir hale gelir. İsterseniz bu işlemi kasaba yaptırabilirsiniz. Ev ortamında yapacaklar ise; Ciğerinizi kasabınıza sinir ve zarından ayırttıktan sonra soğuk suyun içine koyun ve kanını salması için 1-2 saat boyunca bekletin. Soğuk suya koyduğunuz ciğeri buzdolabına koyarak sertleşmesini sağlayın. Ciğer tava hazırlamadan önce ince bir şekilde  doğrayın. Tavaya koymuş olduğunuz yağın iyice kızarmış olması ve yağın bol olması oldukça önemlidir. Şimdi sizin için Edirne tava ciğer nasıl yapılır? sorusuna yanıt verelim.

 Edirne tava ciğeri Malzemeleri :

  • 500 gr dana ciğeri ( süt danası )
  • Bol sıvı yağ
  • Un / Tuz

 Edirne tava ciğeri Hazırlanışı :

  • Ciğeri yukarıda dediğimiz gibi  kasabınıza temizletip, parmak gibi şeritler halinde ve yaprak yaprak  olacak şekilde kestirin.
  • Daha sonra kestirdiğiniz ciğerlerin üstüne parmağınız ile fiske fiske tuz dökün.
  • Porsiyon şeklinde  ciğeri bolca un içerisinde iyi bir şekilde unlayın.
  • Unladıktan sonra fazla unları silkeleyip, tavada kızartmış olduğunuz yağın içerisine atın.
  • Çok kurumasına olanak vermeden ciğerleri kızgın yağın bulunduğu tava içerisinde 3-4 dakika boyunca pişirin.
  • Fazla yağları delikli kepçe yardımıyla süzdürüp, kağıt peçete sermiş olduğunuz tabak içerisinde koyun.
  • Fazla yağları emdirmiş olduğunuz tava cigerleri, güneşte kurutulup kızgın yağdan 1-2 dakika  kavurmuş olduğunuz acı biber ile servis edin.

 

Bir önceki yazımız olan Edirne Bademli Kurabiyesi başlıklı makalemizde Edirne bademli kurabiyesi ve Kavala kurabiyesi hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
hack 2018 cpanel alma cavdar59 sunucu root işlemi portsuz backconnect olma litespeed c1 bypass method cavdar599 litespeed config okuma cavdar59 hacklink shell script