12.01.2019 - Trakya Sitesi

Edirne Yöresel Oyunları

Edirne Yöresel Oyunları

Edirne Yöresi Oyunları Nelerdir?

Osmanlı döneminde önemli bir şehir olan Edirne, bilindiği üzere içerisinde birçok Osmanlı mimarisine ev sahipliği yapmaktadır. Mevcut konumu itibari ile Yunanistan ve Bulgaristan’a sınır olmasıyla bilinir. Marmara bölgesinde bulunan Edirne aynı zamanda Trakya bölgesinde olarak da bilinmektedir. Edirne yöresi oyunları nelerdir diye merak edenler ise yazımızı dikkatlice okuyabilirler.
Erkek Oyunları kategorisinde; Kabadayı, Yarım Kasap, İstanbullu Kasabı, Yarım Burgaz, Düz Kasap ve Debreli Hasan oyunlarıdır.
Kadın Oyunları ise; Yöreye ait şarkılar, müzikler, türklüler eşliğinde oynanan oyunlardır. Karşılaşa tarzında oynanması ön görülür. Örnekle anlatmak istersek eğer; sizlerinde yakından bildiği, Kızılcıklar Oldumu, Atlama oyunu, yüksek yüksek tepelere ev kurmasınlar, Bağa gider oduna gibi aklınızda kalabilecek birkaç türkü, şarkıdan bahsettik.
Hem kadın hem erkeklerin karma olarak oynadıkları oyunlar ise; Balkan Gaydası, Galamatya, Arzu İle Kamber, Gel Seyrek, Fatoş, Selanik, Pomak Gaydası, Kazibem oyunlarıdır.

Edirne Müzik Aletleri

Edirne müzik aletleri konusunda da kendisine has yöresel müzik aletleri ile bir bütünlük içerisindedir. Trakya bölgesi oyunları kategorisinde değerlendirilebilir. Müzik aletleri ise; Dare, Tef, Zilli Maşa, Dümbelek bu müzik aletleri halk arasında özellikle bayanların tercih ettikleridir. Genelde çift davul, çift zurna tercih edilir. Yani Davul ve Kaba Zurna olarak kendine has müzik aletleri bulunmaktadır.

Edirne Oyunları İle Göz Seyrinize Odaklanın!

Oyun oynayan insanları ilgiyle izliyorsanız ya da keşke bende bu şekilde oyun oynayabilsem ya da keşke bizim yöremizde de böyle güzel oyunlar olsaydı diyorsanız. Öncelikle Edirne oyunları ile göz seyrinize odaklanın diyoruz. Çünkü bu oyunlar sizleri adeta mest edecektir.
Mevlana Oyunu, Köroğlu Oyunu, Deli İnek Oyunu, Karadalak Oyunu, Deveci Oyunu, Domuzu Bataktan Çıkarma Oyunu

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
hack 2018 cpanel alma cavdar59 sunucu root işlemi portsuz backconnect olma litespeed c1 bypass method cavdar599 litespeed config okuma cavdar59 hacklink shell script