17.09.2018 - Trakya Sitesi

Edirne yöresel yemekleri nelerdir?

Edirne yöresel yemekleri nelerdir?

Edirne yöresel yemekleri

Edirne yöresel yemekleri nelerdir? dediğimizde akla gelenleri incelemeden önce ufak bir giriş yapalım. Ülkemizin her yöresinin farklı bir tadı vardır. Batısından, doğusuna, güneyinden kuzeyine kadar Binbir çeşit lezzeti tatmak neredeyse imkansız olsa da size bu yazımızda Trakya Bölgesinin önemli şehirlerinden birisi olan birçok Mimari eseri bünyesinde barındıran Edirne Mutfağından bahsedeceğiz. Edirne’de ne yenir denilince akıllara sadece Edirne ciğer tava gelse de diğer lezzetlere hakaret etmiş kadar oluruz. O yüzden Edirne lezzetlerine kısaca bir göz atalım.

Meyveleri Etle Buluşturan Lezzet ( Mutancana )

Kuru üzümü hepimiz biliyoruzdur. Bu lezzetin etle buluşmasına ortak olan kayısı ve erik kurularının da eklenmesiyle ortaya çok lezzetli bir tat çıkıyor. Bu lezzete sirke, bal, ceviz ve badem eklenirse adeta tabiri caiz ise parmaklarınızı ısırtan bir tada ortak olacaksınız demektir. Mutancana aslında bir Osmanlı yemeği olarak biliniyor. O dönemlerde lezzetli olması için geyik eti kullanılıyordu. Ancak bu günlerde etin en lezzetlisi olan kuzu etinden yapılması da ayrı bir tat veriyor.

Patlıcan Mamzana

Aslında ilk tadan kişiler bildiğimiz salata bu diyebilirler. İçerisinde günlük hayatta kullandığımız birçok yeşillik var. Patlıcan, maydonozi domates, sivri biber, sarımsak ve limon suyu bulunur. Salata niyetine yemeklerin yanında yemesi pek istenmez çünkü Patlıcan Mamzana karın doyurucu bir özelliğe sahiptir.

Kadınbudu Köfte

Hemen hemen her yörenin mutfağında bulunan bir lezzettir. Bu bildiğimiz kadın budu köfte diyebilirsiniz. Ancak pirinçle kıymanın eşsiz ortaklık ettiği lezzetin asıl adresi Edirne’dir. Yedikçe yiyesinizin geldiği bu lezzeti şimdiden canınız çektiyse ve Edirne’deyseniz hemen tatmanızı önermekteniz.

Soğanlı Tavuk Yahni

Soğan bildiğimiz bir besin kaynağıdır. Tavuk zaten her sofrada her gün yiyebildiğimiz besinlerden birisi. Peki, bu ikisinin oluşturduğu lezzet sizce nasıl? Soğanları halka şeklinde doğrayarak lezzetine lezzet katabilirsiniz. Tarifi ise çok yakın bir zamanda sitemizin içerisinde olacak.

Edirne Lezzeti Zirva!

Mutancana ile aynı sayılabilecek bir yapısı var. Meyvelerin ve etin birleşmesiyle ortaya çıkıyor. Gelenek yemeği olarak a biliniyor. Osmanlı döneminde iki bayram arasında, Ramazan zamanında ve Cuma akşamları dağıtılan bir yemek olarak biliniyor. Kuzu eti ile yapıldığı gibi aynı zamanda Tavuk eti de kullanılabiliyor. İncir, bademi ceviz, bal, hurma, erik gibi meyvelerle yapılmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Edirne’de ne yenir nerede yenir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
hack 2018 cpanel alma cavdar59 sunucu root işlemi portsuz backconnect olma litespeed c1 bypass method cavdar599 litespeed config okuma cavdar59 hacklink shell script