12.01.2019 - Trakya Sitesi

Edirne’de Gezilecek Yerler

Edirne’de Gezilecek Yerler

Edirnede gezilecek yerler

Öncelikle Edirne’de toplamda merkezi hariç tutarsak 8 adet ilçesinin olduğunu söyleyebiliriz. Edirne, Türkiye’nin Avrupa’ya bağlanan önemli geçiş güzergâhı olarak bilinmelidir. İklimi karasal olduğu için kış mevsimini çok ağır şartlarda geçirmektedir. Yazları ise sıcak ve kuraktır. Yaz mevsiminde sahile açılan Enez, birçok kişi tarafından ziyaret edilen bir ilçe olarak da bilinmektedir. Şimdi merak edilen konumuz olan Edirnede gezilecek yerleri sizlere anlatalım istiyoruz.

Adalet Kasrı

Edirne’de bilindiği üzere Kırkpınar Yağlı Güreşleri Sarayiçi semtinde yapılmaktadır. Adalet Kasrı ise bu semtin içinde bulunmaktadır. Aynı zamanda Edirne Sarayının içinde uzun yıllardan bu yana tek sağlam kalmış yapı olarak biliniyor. Edirne Sarayına Adalet Kasrı sonradan Kanuni Sultan Süleyman tarafından yapıldığı biliniyor. Bir rivayete göre Kanuni’nin kanun ve kurallarının yazılı olduğu bina olarak bilinmektedir.

Şükrü Paşa Anıtı

Aslında tek başına bir anıt değildir. Şükrü Paşa Anıtı ve Balkan Savaşı Müzesi olarak biliniyor. 1913 yılında yapılan Balkan Savaşının izlerini hala müzede bulabilirsiniz. Şükrü Paşa anıtının yapılma sebebi ise o zamanlar Edirne’yi savunan uğruna savaş yapılan yerlerden birisi olduğu için Edirneliler tarafından anıtı dikilmiştir.

Sweti George Bulgar Kilisesi

Edirne’de gezip görülecek yerler arasında çok önemli bir yer olan Sweti George Bulgar Kilisesihalk dilinde Bulgar Kilisesi olarak bilinmektedir. Bulgarlar tarafından sıkça ziyaret edilen bir yer olarak bilinir. 1980 yılında yapılmış olan kilisenin yanına geldiğinizde üzerinde haç işareti olan dekoratifler çok dikkatinizi çekecektir.

Edirne Kent Ormanı

Edirne’de yeşil bir alan içerisinde kafanızı dinlemek istiyorsanız eğer sizleri İzzet Arseven dinlenme tesisi olarak isimlendirilen aynı zamanda Edirne Kent Ormanı olarak bilinen bu alan Edirne merkeze en fazla 2 km uzaklıktadır. Çok kolay bir şekilde bulunabilir. Meriç ırmağının yakınında olması ise ırmak kokusunu ve görselini görmenizi sağlamaktadır.

Balkan Savaşı Şehitliği

Edirne’ye gelen turistlerin en çok ziyaret ettikleri yerler arasında bulunmaktadır. Sizde Edirne’ye gittiğinizde Balkan Savaşı Şehitliğini mutlaka ziyaret etmelisiniz. 1912 – 1913 yılları arasında yapılan Balkan Savaşı ve bu savaş içerisinde 20 bin askerin aç, susuz bırakılarak işkence ile öldürülmeleri anısına inşa edilmiştir.

Bir önceki yazımız olan Edirne Selimiye Camii başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
hack 2018 cpanel alma cavdar59 sunucu root işlemi portsuz backconnect olma litespeed c1 bypass method cavdar599 litespeed config okuma cavdar59 hacklink shell script