17.09.2018 - Trakya Sitesi

Edirne’de Görülmesi Gereken 5 Yer

Edirne’de Görülmesi Gereken 5 Yer

Edirne bildiğiniz üzere Trakya bölgesinde yer alan muazzam bir şehirdir. Bu yazımızda Edirne’de görülmesi gereken yerleri sizlerle paylaşacağız. İşte, Edirne’de Görülmesi Gereken 5 Yer!

Edirne Marmara bölgesinin Trakya kesiminde yer alan,  Yunanistan ve Bulgaristan gibi ülkelerin  sınırında yer almaktadır. Ayrıca Türkiye’yi Avrupa’ya bağlayan karayolu üzerinde yer alan sınır şehridir. Edirne Tunca,Arda ve Meriç nehrinin bir araya geldiği düzlükte kurulmuştur. Bu zamana kadar bir çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bu yazımızda Edirne’de gezilecek yerler hakkında bilgi vereceğiz.

Edirne’de Görülmesi Gereken 5 Yer

1) Selimiye Camii

Edirne’de görülmesi gereken 5 yer denince akla gelen ilk isim ise Selimiye Camisi. Osmanlının en ünlü mimar adamlarının başında yer alan Mimar Sinan’ın birer ustalık eseridir. Edirne’ye gittiğinizde kesinlikle gitmenizi tavsiye ederim.

2) Edirne Eski Camii

Eski Caminin inşaatına Osmanlı’nın Fetret Devrinde  Süleyman Çelebi tarafından 1403  yılında başlanıyor.  I. Mehmed döneminde ise bu muhteşem caminin inşaatı bitiyor. Caminin yan kapısının üzerinde yer alan kitâbeye göre mimarı Konyalı Hacı Alâaddin, kalfası ise Ömer ibn-i İbrahim’dir. Caminin 9 kubbesi ve 2 minaresi bulunmakta. Edirne’de gezilecek yerlerden bir tanesi.

3) Edirne Saraçlar Caddesi

Eskiden saraçların bulunması sebebiyle böyle isimlendirilen bu cadde, oldukça eski olmasına rağmen bugün ki İstiklal caddesine oldukça benzemektedir. Şehrin en yoğun yaya trafiğinin olduğu bu caddede bir çok mağaza yer alıyor. Ayrıca bazı dükkanların eski olması oldukça  güzel bir hava yaratıyor.

4) Rüstempaşa Kervansarayı

Edirne’de görülmesi gereken 5 yer akla gelen bir diğer isim ise Rüstempaşa Kervansarayı. 1554’de Kanuni Sultan Süleyman’ın damadı Damat Rüstem Paşa  tarafından yapılan ve oldukça eski bir tarihe dayanan Rüstempaşa Kervansarayı bugün otel olarak kullanılmakta. Kesinlikle Edirne’ye gittiğinizde bu tarihi yeri görmelisiniz.

5-) II Beyazıt Külliyesi

II Beyazıt Külliyesi Osmanlı’nın zamanında en iyi ve en önemli  Tıp Fakulteleri arasında yer almaktaydı. Osmanlı’da psikolojisi bozulan kişiler burada müzik kullanılarak tedavi ediliyormuş.  Edirne’deki II Beyazıt Külliyesi de Osmanlı’da müzikle tedavi konusunda önde gelen yerlerden bir tanesiymiş. Kısaca Edirne’de Görülmesi Gereken 5 Yer hakkında sizlere bilgi verdik. Umarım bu yazımız sizler için faydalı olmuştur.

Ayrıca Edirne Nasıl Bir Şehirdir? başlıklı yazımızı da göz atmanızı tavsiye ederiz.

Bir önceki yazımız olan Edirne Turizmin Zirvesini Oynamaya Başladı! başlıklı makalemizde edirne turistik ve Edirne turizm hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
hack 2018 cpanel alma cavdar59 sunucu root işlemi portsuz backconnect olma litespeed c1 bypass method cavdar599 litespeed config okuma cavdar59 hacklink shell script