17.09.2018 - Trakya Sitesi

Edirnekârî Nedir? Trakya’nın Bezeme Tekniği!

Edirnekârî Nedir? Trakya’nın Bezeme Tekniği!

Edirnekârî Nedir? Trakya’nın Bezeme Tekniği!

Edirnekârî adını doğup büyüdüğü şehirden alıyor. Bu sanatın şehirde pek çok ustası var ve önemli olan ustasından ziyade, doğup büyümesi ve bunu da Edirnekârî olarak ön plana çıkarması. Çünkü ustaları, gerçekten büyük emekler veriyor ve bu hizmeti ön planlara çıkarmak için gerekli çalışmaları yapmaya devam ediyor. Bu yüzden Edirnekârî konusunda gerçekten önemli bir seçenek düşünüyoruz. Peki ama nasıl yapılır? Nedir? Ne şekilde çıkar karşımıza?

Tarihine Bakalım

XIV- XIX. yüzyıllar arasında Osmanlı ahşap işlerinde “Edirnekari” veya “Edirne işi” diye adlandırılan gelişmiş bir bezeme tekniği görülmektedir. Bu teknik, kendi içinde çeşitli detaylara ve özel işlemelere sahiptir. Hatta dekoratif noktalarda da gerçekten yaratıcılık ile büyüyen bir dokunuş sunmaktadır. İlk defa Edirne’de ortaya çıkan ve Edirneli sanatçıların elinde başlı başına bir özellik kazanan bu teknik, daha sonra Anadolu’nun birçok yerinde yaygın biçimde uygulanmıştır. Özellikle Edirne ve istanbul’da atölyeler kurulmuş ve sanatçılar kollektif olarak çalışmışlardır. Bundan dolayı eserlerin çoğunda sanatçı imzası bulunmamaktadır. Bu yüzden gerçekten beğenilerek incelenen ve ön  plana çıkarılan bir çalışma oluyor.

Trakya’nın Özeli

Trakya bölgesinin kendi içerisinde geniş bir kültür var. Bu kültürün içerisinde ise daha farklı ve estetik yaklaşımlar bulunuyor. Peki ama ne şekilde ön plana çıkarılmalı bu yaklaşımlar ve ayrıcalıkların arasında nasıl bir tutum sergilemeliyiz? Gelin bu konulara bir el atalım. Bildiğiniz gibi görselin önemi, her geçen gün büyümekte ve artmakta, söz konusu çalışmaların da kalitesi burada belirleniyor ve karşımıza bu detaylar çerçevesinde çıkıyor. Bu yüzden tarihi dokular ve fırsatlar için de geç kalmayın ve ayrıntılı hizmetleri incelemeye, ön plana çıkarmaya devam edin.

Nerelerde Kullanılır EdirnKari?

Genellikle ahşaplarda ve bezemelerde kullanılır. Tabi duruma göre farklı oyalarda ve oymalarda da kullanıldığı görülmüştür. Alternatiflerin arasında gerçekten büyük ve estetik bir yenilik yaratan Edirnekâri konusu, bildiğiniz gibi, oldukça özel ve oldukça Trakya yöresine ait. Edirne evlerinin XIX. yüzyıldan itibaren ön plana çıkarılan tasarımlarında da aynı izlere şahit oluyoruz aynı zamanda. Bölgesel yenilikler ve farklılıklar için de bu sistemleri incelemek ve ön plana çıkarmak yeterli oluyor. Zaman kaybetmeyin ve sizler de bu detayları kullanmaya başlayın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
hack 2018 cpanel alma cavdar59 sunucu root işlemi portsuz backconnect olma litespeed c1 bypass method cavdar599 litespeed config okuma cavdar59 hacklink shell script