17.09.2018 - Trakya Sitesi

Edirne’nin Meşhur Tatlıları

Edirne’nin Meşhur Tatlıları

Edirne’nin Meşhur Tatlıları

Edirne denilince akla ilk gelen şeyler arasında mimari ve tarihi yapıları olmaktadır. Bunun haricinde Osmanlı döneminde başkentlik yapmış olması ve yiyecek olarak ta ciğer ön planda olmaktadır. Peki, Edirne’de tatlı yemek daha önce aklınıza geldi mi? Ya da Edirne tatlıları hakkında bilginiz var mı? Edirne’nin Meşhur Tatlıları Bu soruların cevaplarına yanıt arıyorsanız şuan çok doğru yerdesiniz.

Edirne Şekercileri

Edirne’de ciğerci olduğu kadar birçok noktada da Edirne Şekercileri bulunmaktadır. Bu şekerciler neler satıyor biliyor musunuz? Acıbadem kurabiyesi, kişniş tatlısı, bademli Edirne kurabiyesi, deva-i misk helvası, lokumun yanı sıra dillere destan mükemmel tadıyla badem ezmesi bulunmaktadır. Buradan anlaşılacağı üzere Edirne’de bol bol badem şekerlemeleri ve tatlıları bulabiliyoruz demektir.

Edirne Badem Ezmesi

Osmanlı döneminde Kanuni Sultan Süleyman zamanında bölgeye gelen Seferadlar’ın tatlı olarak yaptıkları yumurta beyazı ve şekerden elde edilen ismini Dolce Blanca olarak belirledikleri tatlıdan biraz ilham alınarak yapıldığı bilinmektedir. Edirne badem ezmesi yemek için ilk fırsatta Edirne’yi ziyaret etmelisiniz.
Edirne Badem Ezmesi merak edenler önce yapılışına bir göz atsın. Bademlerin toplanarak temizlendikten sonra belli araç yardımı ile un haline getirilmesiyle serüven başlıyor. Sonrasında badem ununu hamur haline getirecek olan şerbetle karıştırılıyor. Sonrasında ise rulo haline getirilen bu hamur mermer üzerinde kesilerek elde edilmiş olunuyor.

Edirne Deva-i Misk Helvası

Öncelikle adı üstünde olan bir helva çeşididir. Osmanlı döneminde padişahın kızının hasta olması nedeniyle elde edilmiş olan aslında bir ilaç niteliğini taşıyan helva tatlısıdır. Yumurta akı, şeker, bal ve bademden elde edilmesinin yanı sıra bu karışıma 41 adet baharat ekleniyor.
Edirne Deva-i Misk Helvası yağlı güreşlerde pehlivanların yemekte tercih ettiği bir lezzettir.

Edirne Patlıcan Reçeli

Küçük patlıcanlar tercih edilir. Yapımı sırasında tercih sebebi olması ise çekirdeksiz patlıcanların olmasından kaynaklıdır. İsmi her ne kadar Edirne patlıcan reçeli olsa da kaymakla yan yana geldiğinde harika bir lezzet ortaya çıkıyor.
Yukarıda saydığımız lezzetler Edirne’nin bilinmeyen lezzetleri olarak bilinse de bilen bilir diyerek sizleri de bu lezzetlerin buluşma noktasına yani Edirne’ye bekleriz.

Bir önceki yazımız olan Edirne’nin En İyi Restaurantları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
hack 2018 cpanel alma cavdar59 sunucu root işlemi portsuz backconnect olma litespeed c1 bypass method cavdar599 litespeed config okuma cavdar59 hacklink shell script