11.01.2019 - Trakya Sitesi

Has Yunus Bey Türbesi

Has Yunus Bey Türbesi

Enez’in güneyinde, Osmanlı döneminden bu zamana kadar kalan bir mezarlık olan Has Yunus Bey Türbesi hakkında bu yazımızda bilgi vereceğiz. İşte, Has Yunus Bey Türbesi!

Has Yunus Bey Türbesi

Enez’in güneyinde, Osmanlı döneminden bu zamana kadar kalan ve lagün göllerinin ağzında yer alan günümüzde Has Yunus Bey Türbesi  ismiyle bilinen bu yapı aslında fetih edilmeden önceki zamana ait olan Hagios Evplos Şapeli’dir. Enez’in fethi sırasında oldukça büyük başarılara imza atan Yûnus Bey’in burada gömüldüğüne inanılmaktadır. Has Yunus Bey şehit olarak ölmemiş, büyük bir ihtimalle sultan tarafından idam ettirilmiş olması  büyük bir ihtimal olmasına rağmen, halkın çok sevdiği ve itibar ettiği biri olduğu için bu şapelin bir makam türbe olarak tahsis edilmiş  olabilir.

Pîrî Reis’in Kitâb-ı Bahriyye  isimli eserinde portulan haritalarında Enez Limanı kenarında bir yerde  “Yunusluk” yazısı ile işaretlenen bu türbenin, ne kadar önem arz ettiğini ve buraya verilen ehemmiyeti bize tekrardan hatırlatıyor. Enez’in güneyinde, Osmanlı döneminden bu zamana kadar kalan  halk arasında Enez’in fatihi Has Yunus Bey’in Türbesi olarak adlandırılan bir türbe bulunmaktadır. Doğu kısmında a yarım yuvarlak planlı, dışa taşkın ve üzeri yarım kubbe ile örtülü bir apsis ile yapılan bu tarihi eser Bizans döneminde yapılan bir yapı olmalıdır. Bütün aksamlarıyla adeta bir kiliseyi andıran bu tarihi yapının içerisinde yer alan  şapelin içi, haç biçimindedir.

Has Yunus Bey Türbesi

Has Yunus Bey Türbesi

Enez Osmanlı Mezarlığı

Osmanlı zamanı mezarlıkları, biri Has Yunus Bey Türbesi’nin  bulunduğu çevrede diğeri ise  bugünkü mezarlığın içerisinde yer almak üzere iki kısımdan meydana gelmektedir. Has Yunus Bey Türbesi’nin bulunduğu çevrede bulunan mezarlık 18 dönüm alanı kaplamaktadır. Fetih ediliği zamandan bu yana defin yapılan bu mezarlık 18.yüzyılın sonlarına kadar aktif bir biçimde kullanılmıştır. Fatih zamanına ait mezarlar bu tarihi türbenin güneyinde bulunmaktadır.

Genel olarak mezarların  baş ve ayak şahideleri devşirme malzemelerden yapılmıştır ve bir çoğu yazısızdır. Sandukalı mezarlar ise genel olarak türbenin doğusunda dar bir alanda yer almaktadır. Edirne’ye yolunuz düşerse bu tarihi alanı kesinlikle ziyaret etmenizi öneririm.

 

Bir önceki yazımız olan Edirne Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi başlıklı makalemizde edirne sultan II. bayezid külliyesi ve edirne sultan II. bayezid külliyesi tarihçesi hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
hack 2018 cpanel alma cavdar59 sunucu root işlemi portsuz backconnect olma litespeed c1 bypass method cavdar599 litespeed config okuma cavdar59 hacklink shell script