17.09.2018 - Trakya Sitesi

Keşan Hersekzade Ahmet Paşa Camii

Keşan Hersekzade Ahmet Paşa Camii

Edirne bildiğiniz üzere Osmanlı’ya uzun zaman boyunca başkentlik yapmıştır. Bugün Edirne’de yer alan ve günümüze kadar ulaşmayı başaran Hersekzade Ahmet Paşa Camii hakkında bilgi vereceğiz.

Osmanlı devletti fethetmiş olduğu yerlerde, imar iskan politikalarına manevi irşad ile destek çıkarak, yörenin Osmanlı kimliğine bürünmesini amaçlamaktadır. Rumeli’nin Osmanlı tarafından fethi itibariyle, kavşak yollarının bulunduğu yerde yer alan Keşan da hızla gelişerek imar iskan faaliyetlerinin en önemli noktalarından bir tanesi haline gelmiştir. Yörenin manevi  kimliğini en iyi şekilde yansıtan figürlerinden bir tanesi ise, günümüze kadar yıkık döküntüler dahi olsa zamanımıza kadar ulaşmayı başaran Hersekzade Ahmet Paşa Camii‘dir.

Keşan Hersekzade Ahmet Paşa Camii

Hersekzâde Ahmed Paşa, Hersek bölge efendisi Hersek Sityepan Kosaça’nın oğludur. Hersekzâde Ahmed Paşa 1450’li yıllarda Nova’da dünya’ya geldi ve Sityepan ismi ile anıldı. Gençlik yıllarının en önemli zamanlarında Osmanlı İmparatorluğu’na devşirme olarak  verildikten sonra devletin bir önemli yerinde yer aldı. Fatih Sultan Mehmed döneminde miralem, Sultan II. Bayezid döneminde Anadolu beylerbeyi, Gelibolu sancakbeyi, kaptanıderya, üç kere vezirirazam ve Yavuz Sultan Selim  zamanında ise vezirirazamlık ve Bursa muhafızı gibi oldukça iyi görevlerde yer aldı.

Keşan Hersekzade Ahmet Paşa Camii

Keşan Hersekzade Ahmet Paşa Camii

Bu başarılı görevi gerçekleştirirken,  II. Bayezid’in kızı Hundi Hatun’la evlenen Ahmed Paşa’nın ikisi erkek ikisi kız toplam 4 çocuğu oldu. Osmanlı Devletinin önemli mevkilerinde yer alırken biri Keşan’da, diğeri Hersek’te (Dil) iki cami yaptırdı. Caminin yanı sıra diğer eserleri de bulunmaktadır. Hersekzade Ahmed Paşa,  Osmanlı devletinin Mısır dönüşünde Halep’e yakın bir yerde bulunan  Kızıl Çöl isimli çölde öldü. Naaşı oradan getirilerek Hersek’de yapılan camiinin bahçesine türbe yapılarak gömüldü. İslam akaidinde vakıflar oldukça önem arz etmektedir.  İslam akaidine göre vakfı olan herhangi bir kişinin ölümünden sonra, bıraktığı hayrat halk tarafından kullanıldığı sürece kendisine sevap yazılmaktadır. Durum böyle olunca da Hersekzâde Ahmed Paşa’nın vakıf,cami ve hamam gibi bir yapıtı bulunmaktadır. Bunlardan birisi ise Edirne’nin Keşan ilçesinde yer alan Büyük Camidir. Arkadaşlar Edirne’ye geldiğinizde kesinlikle buram buram tarih kokan bu camiyi görmenizi tavsiye ederiz. Umarız  Hersekzade Ahmet Paşa Camii başlıklı yazımız sizler için faydalı olmuştur.

 

Bir önceki yazımız olan Edirne Enez Fatih Camii başlıklı makalemizde Edirne Enez Ayasofya kilisesi, Enez Fatih camii ve Enez kalesi hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
hack 2018 cpanel alma cavdar59 sunucu root işlemi portsuz backconnect olma litespeed c1 bypass method cavdar599 litespeed config okuma cavdar59 hacklink shell script