17.09.2018 - Trakya Sitesi

Kırklareli ve Antik Tiyatro Kazıları (Vize Antik Tiyatrosu)

Kırklareli ve Antik Tiyatro Kazıları (Vize Antik Tiyatrosu)

Kırklareli ve Antik Tiyatro Kazıları!

Her şehrin, her ilin ya da ülkenin milli değerlerinin, gerçekten tarihin içerisinde önemli bir yeri vardır malumunuz. Bu yazımızda da, uzun süredir üzerinde çalışılmasına rağmen, bir türlü sonuç alınamayan Kırklareli antik tiyatrosundan bahsetmek istiyoruz. Çünkü kazılar ve kamulaştırma durumundan dolayı, hala net bir çözüme ulaşılmış değil anladığımız kadarıyla. Peki ama, tarihin ve mirasın, kültürel değerlere karşı gösterdiği artı ve yargı, bu mudur efendiler? Gelin bu konuyu inceleyelim bu yazımızda.

Vize Antik Tiyatrosu 

Kırklareli üzerinde yapılan 1995 ve 1997 yılları arasında ön plana çıkarılan çalışmalara baktığımız zaman, ortaya 1900 yıllık (ortalama) Vize antik tiyatrosu çıktı. Yapılan kazılarda karşımıza çıkan bu önemli yapı, antik mimarinin tarihi dokunuşlarını ön plana çıkarıyor. 11 yıl boyunca kamulaştırılma işlemleri sürdü ama genellikle korumasız kalan Vize Antik Tiyatrosu, pek çok defilecinin arayışı ile de karışmaya başladı. Neyse ki Kültür ve Turizm Bakanlığı, bölgenin çevresel temizliği ve kurtarılma çalışması için onay verdi de, durum biraz daha gönülleri rahatlatır hale geldi. Roma dönemine ait olan antik tiyatro ile ön plana çıkarılan bu çalışmada, 4 bin seyircili kapasitesinin olduğu söyleniyor. Bu da M.S. 2. Yüzyıla ait olma ihtimallerini güçlendiriyor haliyle. Sanatın tarihi döngülerini kendilerine bir yol olarak çizmiş olan Antik Yunan halkı, Trakya bölgesinde bu denli bir mimari yapı bırakmış ve bunu korumak gerçekten bizim görevimiz.

Başka Eserler De Olabilir!

Kırklareli’nin Vize ilçesinde ön plana çıkan bu çalışmalarda, farklı eserlerin de olma ihtimali yüksek diyebiliriz. Bu ihtimaller çerçevesinde yapılan çalışmaların içinde, farklı tarihi eserlerin de bulunması konusu, gerçekten gündemde önemli bir yer tutuyor. Bu yüzden, eserlerin yeniliği, geliştirilme şekli ve hazırlanış biçimi, en azından minimalist mimari konusunda bizlere yol gösteriyor. Ya da gösterme ihtimali yüksek.

Ülkemizde Bürokrasiden Dolayı Yavaş!

Ülkemizde bürokrasiden dolayı yavaş ilerleyen bu temizlik ve kazı çalışmaları, eserlerin bulunma konusunda ki yeniliğini ve gelişimini gerçekten ön plana çıkarıyor. Zira hem yavaş bir ilerleme, hem de benzer bir çalışmanın sürekliliği sık sık iptal edildiği için (yani kazı başlıyor, bütçeden duruyor, sonra başka zaman tekrar başlıyor gibi şeyler), süreç uzuyor haliyle. ABD üzerinde bu tarz bir çalışma olsa mesela, birkaç seneye işlem bitmiş olurdu diye düşünüyoruz. Ama şu an önümüze bakmamız ve bu tarihi mirası hızlı bir şekilde onarmamız, toparlamamız ve antik yapılarımıza dahil  etmemiz lazım geliyor diye düşünüyoruz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
hack 2018 cpanel alma cavdar59 sunucu root işlemi portsuz backconnect olma litespeed c1 bypass method cavdar599 litespeed config okuma cavdar59 hacklink shell script