17.09.2018 - Trakya Sitesi

Şehrin Gerdanlıkları; Edirne Köprüleri

Şehrin Gerdanlıkları; Edirne Köprüleri

Edirne’nin eşsiz silueti her ne kadar camiler olduğu söylense dahi, bu şehire hayat veren “etrafı seyranlık” nehirleri üzerinde “gerdanlık” gibi yer alan köprüleridir. İşte, Şehrin Gerdanlıkları; Edirne Köprüleri!

Edirne Köprüleri

II. BAYEZİD KÖPRÜSÜ : Tunca nehri üzerinde kurulu olan II. Bayezid Köprüsü, Yeni İmaret mahallesinde yer alan ve II.Bayezid Külliyesi’ne Edirne  merkezden ulaşımı sağlayan, o zaman külliye ile aynı zamanda inşaa edilen bir köprüdür. 1488 yılında inşaa edilen bu köprünün mimarı ve külliyenin mimarı Mimar Hayrettin’dir. II. Bayezid Köprüsü 78 metredir. Ayrıca bu tarihi köprü 6 metre  eni civarındadır. Kesme taş malzemelerin kullanıldığı köprü 6 büyük kemere sahip, kemer açıklığı yaklaşık 3 metredir.

II. BAYEZİD KÖPRÜSÜ 

II. BAYEZİD KÖPRÜSÜ

FATİH KÖPRÜSÜ : Tunca Nehri Tavuk Ormanı ve Sarayiçi mevkiini  bir ada gibi içerisine alarak ikiye bölünür. Daha sonra ikiye ayrılan bu kol Saraçhane Köprüsü civarında tekrardan birleşir. Sarayiçi’ni Edirne merkezi yönünden  bağlayan köprü ise Kanuni Köprüsü’dür. Fatih köprüsü büyük bir ihtimalle 1452 yılında Fatih Sultan Mehmet Han tarafından,  Saray-i Cedid’in bütünlüğünü tam anlamıyla sağlamak amacıyla yapılmıştır. Sarayın o zamanlar oldukça dillere düştüğü zaman “Hasbahçe Köprüsü” anılması bu sebeplerin arasında yer almaktadır.

GAZİ MİHAL KÖPRÜSÜ : Gazi Mihal Köprüsü,  Edirne köprüleri arasında oldukça özel bir konuma sahiptir. Bu köprü Osmanlı zamanındaki ilk köprü ünvavına sahiptir. Burası uzun yıllar Kapıkule Sınır Kapısı’na  bağlantıyı sağlayan Tunca  üzerinde yer alan oldukça önem arz eden bir geçiş olmasıyla önemlidir. Osmanlı Akıncı beyleri arasında yer alan Gazi Mihal, Edirne ve Osmanlı oldukça önemli isimlerden bir tanesidir. Bizans Tekfuru iken Osmanlı’ya  geçmiş. Yaptırmış olduğu  köprünün ayaklarının altında aile fertlerinin  bir çoğu ile beraber yatmaktadır.

KANUNİ KÖPRÜSÜ : Adında tahmin edebileceğiniz üzere bu köprünün yapımcısı Kanuni Sultan Süleymandır. Bu köprüyü Edirne’ye nakşeden isim ise  Mimar Koca Sinan’dır.  Kanuni köprüsünün yapımı 1553-54 yılları arasına kadar dayanmaktadır. Kanuni Köprüsü 4 gözlüdür.  Köprü ayaklarında selyaranlar yer almaktadır. Boyu yaklaşık olarak 60 metre, genişliği 5 metre olan bu köprü, Sarayiçi’ni Tunca nehri üzerinden Edirne yönüne bağlamaktadır. Umarım Şehrin Gerdanlıkları; Edirne Köprüleri başlıklı yazımız sizler için faydalı olmuştur.

 

Bir önceki yazımız olan Keşan Hersekzade Ahmet Paşa Camii başlıklı makalemizde Hersekzade Ahmet Paşa Camii ve Keşan Hersekzade Ahmet Paşa Camii hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
hack 2018 cpanel alma cavdar59 sunucu root işlemi portsuz backconnect olma litespeed c1 bypass method cavdar599 litespeed config okuma cavdar59 hacklink shell script