17.09.2018 - Trakya Sitesi

Tarihi Edirne Tren Garı

Tarihi Edirne Tren Garı

Edirne’nin 5 kilometre güneybatısında, Karaağaç  semtinde yer alan Tarihi Edirne Tren Garı, adeta bir çekim merkezi konumundadır. Bugün siz değerli okuyucularımıza Tarihi Edirne Tren Garı hakkında bilgi vereceğiz. 

Tarihi Edirne Tren Garı Tarihçesi

Bu muhteşem binanın tasarımının 1912’de yapıldığı, inşaatının ise 1913-1914 yılları arasında tamamlandığı tahmin edilmektedir. Gar 1914’de meydana gelen Birinci Dünya Savaşı sebebiyle bir türlü faaliyete geçememiştir. Birinci Dünya Savaşının sonucunda Osmanlı Balkan topraklarının büyük bir kısmını kaybetmesi nedeniyle , Rumeli Demiryolları’nın yaklaşık olarak  337 km’lik  bir kısmı Türk sınırları içerisinde yer almış. Bu arada Yunan toprakları içerisinde yer alan Karaağaç’taki Edirne Garı’na ulaşabilmek amacıyla Yunan sınırı geçmek zorunluluğu olmuştur. Bu sebeple 1929 yılında Şark Demiryolları Şirketi ile Alpullu’dan Edirne’ye kadar sadece Türkiye topraklarından geçecek yeni bir hat için anlaşma yapmış olsa dahi, bu hat yıllar yılı sonrasında TCDDY  tarafından inşaa edilmiş, böylelikle Edirne Tren Garı tamamen terk edilmiştir.

Türk-Yunan sınırına oldukça yakın bir  yerde bulunan gar çok uzun zaman boyunca boş durduktan sonra, 1974 yılı Kıbrıs olayları sırasında ileri karakol görevi için kullanılmıştır.  1977 yılında inşaatı tamamlanan şuan ki ismiyle Edirne Üniversitesi’nin nüvesini oluşturan Edirne Mühendislik ve Mimarlık Akademisine tahsis edilmiştir. Restore edilerek onarılan binanın üst katı günümüzde üniversite’nin konuk evi olarak kullanılmaktadır. Bu muhteşem tarihi garın alt katında ise birbirinden farklı idarî ofisler ve sergi salonları bulunmaktadır.

Tarihi Edirne Tren Garı

Tarihi Edirne Tren Garı

Tren hattına paralel olan ve üç katlı olarak yapılan  Edirne Tarihi Tren Garı,  kendinden önce yapılan tren garları gibi  tipleşmiş bir kütle  yapısına sahiptir. Garın en alt katında  kadınlar ve erkekler için tek tek bekleme salonları inşaa edilmiş, emanet bagaj ofisleri ve tuvaletler yapılmış, diğer uçta yer alan kısıma ise gar yönetimi için ofisler yapılmıştır. Yapının en üst katında merdivenlerle ulaşabildiğimiz irili ufaklı on adet lojman  yer alıyor. Bugün lojmanların yer aldığı bu kat Edirne Üniversitesi tarafından konuk  odaları olarak kullanılmaktadır. Arkadaşlar gerçekten tarihi yapılara aşık birisi iseniz kesinlikle bu muhteşem yapıyı Edirne’ye gittiğiniz de görmenizi tavsiye ederim. Umarız Edirne Tarihi Tren Garı başlıklı yazımız sizler için faydalı olmuştur.

Bir önceki yazımız olan Edirne Beyaz Peyniri başlıklı makalemizde edirne beyaz peynir yapımı, Edirne Beyaz Peyniri ve Edirne Beyaz Peyniri yapılışı hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
hack 2018 cpanel alma cavdar59 sunucu root işlemi portsuz backconnect olma litespeed c1 bypass method cavdar599 litespeed config okuma cavdar59 hacklink shell script