12.01.2019 - Trakya Sitesi

Trakya Bağbozumu Festivali

Trakya Bağbozumu Festivali

Trakya Bağbozumu Festivali

Eylül ayının gelişiyle birlikte Trakya’da bağbozumu da başladı. Üreticilerin yıl boyunca verdikleri emeklerin karşılığını alacağı bağbozumunun yörede yaşanan olumsuz hava olaylarına rağmen bereketli geçmesi bekleniyor. Bağcılık Trakya’da tarımsal üretimin önemli bir ayağını oluşturuyor. Bağ yerinin seçiminden toprak hazırlıklarına, bağların tesis edilip ürüne yatmasına, ürünün toplanıp yan ürünlere dönüşmesine kadar çok meşakatli bir süreci işaret eden bağcılık alanında, özellikle son yıllarda yürütülen kurusal ve bireysel girişimler göz dolduruyor.

Başta Evliya Çelebi olmak üzere birçok seyyahın hayranlıkla bahsettiği Trakya bağlarının yeniden ayağa kaldırılması için yörede üreticiyi teşvik eden çeşitli projeler yürütülüyor. Kültür ayağının sağlamlaştırılması amacıyla ise eski bağbozumu ve hasat günlerinin canlandırıldığı şenlikler düzenleniyor. Her yıl Eylül ayının ikinci yarısında gerçekleşirilen “Kırklareli Yayla Bolluk, Bereket, Hasat ve Bağbozumu Şenlikleri” bu farkındalığın yaratılmasında günden güne daha fazla rol üstleniyor.

Renkli Bir Festival

Trakya Kalkınma Ajansı’nın katkılarıyla yürütülen Trakya Bağ Rotası Projesi, aksayan yönlerine rağmen yöre bağlarına yerli ve yabancı ziyaretçileri çekmeye devam ediyor. Eylül ayının ilk günleri ile birlikte Çanakkale’nin Gelibolu yarımadasındaki bağlarından tutun da Tekirdağ bağlarına, Kırklareli’den Edirne bağlarına kadar yörede bağbozumu faaliyetlerine başlandı. Bağbozumunun Ekim ayının sonlarına kadar sürmesi bekleniyor.

Bu yıl yörede gözlemlenen olağanüstü hava olaylarına rağmen üreticinin bağbozumunda emeklerinin karşılığını alması bekleniyor. Öte yandan yöredeki bağbozumuna İstanbul çıkışlı olanlar başta olmak üzere, yerli ve yabancı kültür turlarının ilgisi büyük. Hal böyle olunca, yöredeki bağ evleri konaklama, gastronomik deneyimler, bağ ve çevre gezileriyle bağbozumunu bir konsept dahilinde gelen ziyaretilere sunmayı tercih ediyorlar.

Bir önceki yazımız olan Edirnekârî Nedir? Trakya'nın Bezeme Tekniği! başlıklı makalemizde edirnekari ve edirnekari nedir? edirnaki nerede kullanılır hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
hack 2018 cpanel alma cavdar59 sunucu root işlemi portsuz backconnect olma litespeed c1 bypass method cavdar599 litespeed config okuma cavdar59 hacklink shell script